• Şırnak Hakkında Genel Bilgiler

    Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan, Suriye ve Irak sınırlarında bir şehirdir. Şırnak şehrinin tarihi çok eskilere dayanır. Katip Çelebi’nin Seyahatname’sinde de belirttiği gibi Nuh Tufanı öncesinde Şırnak ilinin var olduğuna dair rivayetler vardır. Hz. Nuh peygamberin türbesinin bu topraklarda bulunması Şırnak’ı ziyaret etmek için talep oluşturur.
     
    Şırnak, 1990 yılında il statüsüne ulaşmıştır. Şırnak’ta genel anlamda karasal iklim görülür. Şırnak’ın orta bölgeleri yağış alırken güney kesimde iklim daha yumuşaktır.
     
    Siz de bu iklimiyle ve kültürel mirasıyla çok farklı olan şehri kendi gözlerinizle görmek isterseniz Şırnak uçak bileti dalmak için araştırmalarınıza başlayabilirsiniz! Şırnak gezinizi kolaylaştırmak için şehirde gezebileceğiniz noktaları ve uçaktan iner inmez şehir merkezine nasıl seyahat edebileceğinizi açıklayan minik bir rehber hazırladık.

Şırnak Gezilecek Yerler

Tarihi çok eski yıllara dayanan Şırnak’ta çok sayıda tarihsel yapı bulunur. Tüm bu tarihi güzellikleri yerinde görmek için bir Şırnak uçak bileti şart ama hala nereleri gezebileceğinizden emin değilseniz, sizin için bir liste yaptık.
 
Finik Ören Yeri ve Kalesi, Şırnak’a gidildiğinde mutlaka görmeniz gereken, tarihi M.Ö 4000 yılına dayanan bir yapıdır. Mağaralara oyularak yapılmış kadın ve erkek figürlerini inceleyebileceğiniz, antik havayı soluyabileceğiniz bu ören yeri; sanatın ve insanlığın ortak geçmişini deneyimlemeniz için eşsiz bir olanak sağlar.
 
Cizre Ulu Camii, Hz. Ömer döneminde eski bir kiliseden dönüştürülmüş, dikdörtgen yapılı bir camidir. Ejderli Kapı Tokmağı gibi önemli bir esere sahip olan camideki tokmak, İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmektedir.
 
Nuh Peygamber Türbesi ise, Büyük Tufan’dan sonra Nuh peygamberin gemisinin Cudi Dağı’na oturttuğuna ve daha sonra yerleşim için bu bölgenin seçildiğine inanılmasıyla ziyaretçilerin ilgisini çeker. Aynı zamanda doğal bir güzellik olan Cudi Dağı, Şırnak’a gidildiğinde görülmesi gereken, tarih içinde önemli hikayelere ve inanışlara konu olmuş etkileyici bir doğal oluşumdur.
 
Tarihi mirası anlatarak bitmeyecek bu ilginç şehri en iyisi kendi gözlerinizle görün. Şırnak uçak biletinizi almak için erken davranırsanız, şehre uçak ile çok uygun bir fiyata gidebilirsiniz.

Şırnak'a Nasıl Gidilir?

Şırnak coğrafi konumu itibariyle batıdaki şehirlere oldukça uzak olduğundan, karayolu ulaşımı da uzun saatler sürer. İstanbul - Şırnak arası yaklaşık 1,700 kilometredir bu da özel araçla yaklaşık 19 saat sürecek bir yolculuk yapmayı gerektirir. Tercihiniz karayolundan yanaysa ve özel araçla gitmek istemiyorsanız Şırnak’a birçok farklı şehirden hareket eden otobüs firmalarının çok sayıda otobüsü bulunmaktadır. Ufak bir araştırma ile internet üzerinden ya da doğrudan şehir içindeki çeşitli noktalardan uygun fiyata otobüs bileti bulabilirsiniz. Ancak şehre karayolu ile gitmenin çok zaman alacağını ve yol şartlarının her zaman ideal olmadığını da düşünerek Şırnak uçak biletleri için de araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Uzun süren yolculukları tercih etmeyen ziyaretçilerin ise 2013 yılında faaliyete giren Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nı kullanarak Şırnak’a konforlu ve çok daha hızlı bir şekilde uçak ile gelmesi mümkündür. Bunun yanında, şehre 202 kilometre uzaklıkta bulunan Mardin ve 288 kilometre uzaklıkta bulunan Diyarbakır illerindeki havaalanları da uçak ile ulaşım için kullanılabilir. Şırnak uçak biletinizi araştırırken Mardin ve Diyarbakır’dan da uçak bileti bakabilirsiniz.

Şırnak Yurt İçi Uçak Seferleri
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, Cizre - İdil kara yolu üzerine inşa edilmiştir. Kente görece yakın olan havaalanı, şehir merkezinden 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 2013 yılında açılmış olan bu yeni tesisten kalkan tüm uçaklar şimdilik sadece yurt içi uçuşlar yapmaktadır. Uygun fiyata uçak biletleri ile yolculuk ederek Şırnak’ta bulunan tarihi eserleri görebilir ve anlatılan efsaneleri bir de yerinde dinleyerek gözünüzde canlandırabilirsiniz. Ziyaretinizi planlamadan önce mutlaka Şırnak uçak biletlerini araştırmanızı öneriyoruz.
 
Büyük bir turistik potansiyele sahip bu bölge, farklı deneyimler arayan tarih sever gezginler için idealdir. Havaalanı hizmeti ve uygun fiyatlı uçak seferleri sayesinde de bu güzel şehre dilediğiniz zaman hızlı ve güvenilir bir şekilde uçak ile ulaşım imkanı bulabilirsiniz.
 
Şırnak Yurt Dışı Uçak Seferleri
Şırnak’ta bulunan Şerafettin Elçi Havalimanı, yalnızca iç hatlar üzerinden uçak seferleri düzenlediği için, yurt dışından gelen veya yurt dışına gidecek olan misafirler Şırnak uçak biletleri yerine Adana Havalimanından kalkan uçak biletlerini araştırabilirler. Adana Havalimanı önünden servis, taksi, belediye otobüs ve minibüslerini kullanarak istediğiniz noktaya ulaşabilir, Şırnak’a bu vasıtayla kolayca varabilirsiniz.
 
Havaalanından Şehre Ulaşım
Şerafettin Elçi Havaalanı’na toplu taşıma ve taksiler ile ulaşım rahatlıkla sağlanabilir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı üzerinden Şırnak’a belli saatlerde uçak seferleri gerçekleştirilmektedir. İstanbul ve Ankara dışından gelen ziyaretçiler aktarmalı Şırnak uçak biletleri ile şehre ulaşabilir veya Adana uçak biletleri ile Adana Havalimanı üzerinden çeşitli servis ve otobüs imkanlarını kullanarak Şırnak’a ulaşım sağlayabilirler.
 
Şırnak İçi Ulaşım
Şehir içi ulaşım konusunda Şırnak iline bağlı ilçelerin kaymakamlık sitelerinde duyurular yer almakta, yol çalışmaları veya asfaltlanmamış köyler hakkında ulaşım bilgileri de bu kaynaklarda bulunmaktadır. Son yıllarda tamamlanan yol ve asfaltlama projeleri, şehir içi ulaşımı daha da kolaylaştırmıştır. Belediye otobüsleri de şehrin çeşitli noktaları arasında uygun fiyatlı ulaşım sağlamaktadır.

 

Şırnak Havalimanı & Şırnak Hava Durumu

booked.net