• Sofya Uçak Bileti

    Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya’da Osmanlı camileri, Sovyet mimarisindeki yapılar, Roma kiliseleri gibi tarihi zenginliklerin hepsini bir arada görmeniz mümkün. Şehrin tarihi güzelliklerinin yanı sıra Vitoşa Dağı; şehri çevreleyen ve benzersiz manzaralara sunan bir doğa harikası. Tüm bu güzellikleri yaşamak için Sofya’ya bir uçak bileti kadar uzaksınız.

    Türkiye'den Sofya’ya direkt veya aktarmalı uçuşlar olarak sadece Türk Hava Yolları ile her gün uçak seferleri düzenlenmektedir. Sofya’ya direkt olarak yalnızca İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Sofya yolculuğu için direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Sofya uçak bileti araması yaparak uçuş sürenizi detaylı olarak hesaplayabilirsiniz. En ucuz Sofya uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak bütçenize en uygun Sofya uçak biletini hemen alabilirsiniz.


Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir kültür turu sunuyor. Sofya’yı dolaşmaya şehrin sembolü olan Steva Nedelya Katedrali’nden başlayabilirsiniz. Duvarlarında bulunan işlemeler ve kubbesi oldukça etkileyici. Sofya’da Osmanlı döneminden izleri kalan hamam kültürünü en iyi temsil eden yapı, şifalı suları ile Merkez Hamamı. Müze severlerin ilk durağı olacak Sofya Arkeoloji Müzesi eski zamanlarda ibadete açık olan Büyük Cami adıyla hizmet veriyordu. Günümüzde şehrin tarihini tanıtan zengin koleksiyonu ile ziyaretçilerini bekliyor. Sofya’da daha fazla müze görmek isterseniz Ulusal Tarih Müzesi, Yeryüzü ve İnsan Müzesi ve Ulusal Tabiat Bilimleri Müzesini de listenize ekleyebilirsiniz. Şehrin kalbinde konumlanmış St. Sophiga Anıtı, şehri koruduğuna inanılan, barış ve bilgeliği temsil eden bir kadın heykeli. 


Sofya’da Yaşam

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahip, köklü bir tarihi geçmişi olan bir şehir. Bulgaristan’ın ticaret, kültür, sanat, eğitim ve sanayi açısından en önemli merkezi konumunda yer alıyor. Aynı zamanda farklı kültürlere ve etnik gruplara ev sahipliği yapması da çok yönlü olarak gelişmesine katkı sağlamış. Böylece Sofya’ya gelecek ziyaretçilere tarihi dokuları açısından zengin bir geçmiş sunuyor. Tarihi geçmişinin çeşitliliği yemeklerine de yansımış durumda, Sofya’da çok özel lezzetleri tatmanız mümkün olacak. Türk mutfağına çok yakın lezzetleri olan Sofya mutfağında kebap, köfte, yaprak sarma gibi yemekleri tadabilirsiniz. Sofya’nın en özel lezzeti peynirli Bulgar böreği olan Banitsa mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden bir tanesidir. Sofya’nın gece hayatı oldukça renkli geçer. Şehir merkezinde çok sayıda bar ve gece kulübü bulunuyor, herkese hitap eden bir eğlence hayatı sunuyor.
 
Sofya’da ılıman karasal iklim hakimdir. Mayıs ayında sıcaklıklar artmaya başlar ve Temmuz ayında en sıcak günlerini ortalama 25 derecelerde yaşar. Nisan ayında başlayan yağışlar yaz aylarında da devam eder. Ancak turizmi etkileyecek derecede olmadığı için yağışların büyük bir etkisi olmaz. Sofya’da kış mevsimi ise oldukça sert geçer ve kar yağışı sıklıkla görülür. Sofya’ya gitmek için en iyi dönem bahar ve yaz mevsimi olduğu için Sofya uçak biletinizi alırken bu bilgilere dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Sofya Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Sofya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’ın başkentinde bulunan ve ülkenin en büyük havalimanı olan Sofya Havalimanı (SOF) şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sofya Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve metro ile ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine 84 veya 384 numaralı otobüsler ile ulaşmak yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk ile mümkün. Metro ile Sofya şehir merkezine ulaşmak isterseniz de yaklaşık 20 dakikada gidebiliyorsunuz.
 
Ayrıca havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayabilir ya da terminal çıkışında bulunan taksileri de merkeze ulaşmak için tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde şehir merkezinden Sofya Havalimanı’na size en uygun ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Sofya uçak biletinizi almanız ve seyahatinizi planlamanız olacak. 

Sofya’da Şehir İçi Ulaşım

Sofya’da şehir içi ulaşım oldukça gelişmiş durumda hem de şehir küçük bir başkent olduğu için ulaşım açısından kolaylık sağlayan bir şehir. Sofya’da metro, tramvay, otobüs gibi toplu ulaşım seçeneklerini kullanarak istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım yöntemlerini kullanmadan önce duraklardan biletinizi hızlıca temin edebilirsiniz. Sofya seyahat planınızı yaptıktan sonra seyahat tarihinize karar verip size en uygun Sofya uçak biletini seyahatim.com ile satın alabilirsiniz.

 

Sofya Havalimanı & Sofya Hava Durumu

booked.net