• Stockholm Hakkında Genel Bilgiler

    Stockholm, İsveç'in başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Şehir idari olarak Stockholm Şehri resmi adıyla Stockholm Bölgesi'ne bağlıdır. 2008 verilerinde göre Stockholm metropol alanı, tüm İsveç nüfusunun %21'inin yaşadığı merkezdir. Şehre bağlı 14 tane ada bulunmaktadır. Ayrıca Stockholm, bilinen ilk Viking yerleşim bölgelerinden birine de ev sahipliğini yapmaktadır. Stockholm’un, farklı sanatçıların eserleriyle taçlandırılmış ünlü metro istasyonları da şehrin güzelliklerin de yalnızca birkaçı.

    Kuzeyde yer alan Stockholm’un iklimi genel olarak oldukça soğuktur. Stockholm uçak biletinizi almadan önce hava şartlarını göz önünde bulundurarak yanınıza mevsimine göre uygun giysiler almayı unutmamakta fayda var. Çabuk üşüyen biriyseniz Stockholm uçak biletinizi yaz aylarında almayı tercih edebilirsiniz, çünkü bu güzel şehirde yürüyerek gezmenin tadı bir başka.

Stockholm'de Gezilecek Yerler

Stockholm’daki gezi rotanızı çizmeden önce, Stockholm uçak bileti fiyatları arasında araştırma yapıp, yolculuk yapacağınız firmayı seçmelisiniz. Değişken fiyat aralıklarına sahip uçak biletleri arasından bütçenize uygun olanını seçtikten sonra artık bu güzel şehri tanımaya hazırsınız!

Gamla Stan
Stockholm gezilecek yerler açısından turistlere birçok seçenek sunuyor. Özellikle, eski şehir kısmı olan ve 13. yüzyıldan bu yana ziyaret edenlere aynı atmosferi yaşatmayı başaran Gamla Stan; tarihi yapıları, dar ve güzel sokakları, eski meydanları, müzeleri ve mimarisiyle göz kamaştırıyor.

Sveriges Kungahus
UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde alınmış, “Kraliçe’nin Adası” adıyla bilinen bölgede yer alan bu kraliyet sarayını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sarayın içindeki müzeleri ise özellikle tarih meraklıları büyük heyecanla gezebilir.

Katarinahissen
Aslında bir asansör olan bu yapı sayesinde şehrin manzarasını eşsiz bir açıdan izleyebilirsiniz. 1936’da inşa edilmiş yapı, şehrin fotoğraflarını çekmek için de turistlere harika bir fırsat tanıyor.

Stadtsmuseet
Bu müze, şehrin 16. yüzyıldan itibaren nasıl geliştiğine ışık tutan birçok tarihi eseri sergiliyor. Sergilenenler arasında tablolar, fotoğraflar, çeşitli kitaplar mevcut.

Vasa Müzesi
Ülkenin en çok ziyaret edilen müzesi olan Vasa Müzesi, gemi sergileriyle öne çıkıyor. 18 yaşın altındakiler ise müzeye bilet almadan ücretsiz olarak girebilirler.

Stockholm'e Nasıl Gidilir? Stockholm'de Ulaşım Nasıldır?

Stockholm’a Türkiye'den aktarmasız ve aktarmalı olmak üzere Türk Hava Yolları ve Pegasus firmalarından Stockholm uçak bileti alabilirsiniz. Aktarmasız olarak İstanbul ve Antalya şehirlerinden gerçekleşen uçak seferlerinin yanında, aktarmalı olarak Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerden de aktarmalı Stockholm uçak biletleri bulmanız mümkündür.

Direkt olarak gerçekleşen uçak seferleriyle İstanbul - Stockholm arası 4 saatken, aktarmalı uçak yolculuklarında ise bu süre 8 saati bulabilmektedir. Uygun fiyatlı Stockholm uçak bileti fırsatlarından yararlanmak için hızlı karar vermek önemli. Alternatif havayolları olarak KLM, UIA ve TAROM aktarmalı uçak bileti fırsatlarını inceleyebilir fiyat araştırması yapabilirsiniz. Stockholm uçak biletinizi olabildiğince erken alarak ve mümkünse aktarmalı olarak uçarak Stockholm’a olan seyahatinizi tasarruflu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Uçaktan indikten sonra şehre nasıl ulaşacağınıza dair endişelenmenize gerek yok. Stockholm Arlanda Havalimanı, şehir merkezinin 40 kilometre dışında yer almakta. Merkeze ulaşım için birçok alternatif bulunuyor. Uçaktan inip Stockholm’ün kalbine gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri ise şunlar:

Arlanda Express: 20 dakikalık bir yolculuk ile şehre ulaşımın konforlu ve hızlı yollarından birisidir. Fiyatı tek yön için 120 SEK olarak ücretlendirilmektedir. Online bilet alımlarında bu fiyat daha avantajlı olabilir.

Flygbussarna BUS: Flygbussarna otubüsleri yaklaşık 45 dakika süreyle merkeze gitmektedir. Tek yön ücretleri 89 - 99 SEK arasındadır. Bu biletleri otomat makinelerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Sl BUS: Saatte iki kez kalkan ve yaklaşık 45 dakikada şehre inme imkanı sunan Sl BUS, 120 SEK ile ücretlendirilmektedir.

Metro: T-bana isimli metro sistemi 100 duraklık geniş ulaşım ağıyla şehir merkezine ve diğer birçok noktaya gidebilmeniz için görece ucuz bir seçenek sağlamaktadır. Şehirde ayrıca "Pendeltåg" adlı yer altı tren sistemi de mevcuttur. Özellikle şehirlerarası ulaşımda bu sistem tercih edilmektedir.

Stockholm’da Şehir İçi Ulaşım
Şehiri bol bol yürüyüp keşfetmek en güzeli olsa da şehir içi ulaşım önemli bir konu. Stokcholm 'da bir çok seçenek sunuyor. Şehir içinde hem hız hem de konfor açısından, metroyla seyahat etmek en doğru tercih olacaktır. Ücretlerin yüksek olması ise metro için tek dezavantajı.

Şehirde kullanılan diğer popüler ulaşım aracı ise feribotlar. Adalara ulaşmak için mutlaka feribot kullanmak gerekiyor. Bisikletler ise yakın mesafeler için pratik bir tercih fakat Stockholm’ün soğuk iklimi bu yolculuğu biraz zorlu hale getirebilir.

 

Stockholm Havalimanları & Stockholm Hava Durumu

booked.net