• Van Hakkında Genel Bilgiler

    Doğu Anadolu’nun doğal güzellikleri ve verimli topraklarıyla ünlü yerleşim yerlerinden biri olan Van, Hurriler, Urartular, Medler, Persler, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular, Osmanlılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış köklü bir coğrafya. İlk yazılı kaynaklara göre kuruluşu Milattan Önce 5000-3000’li yıllara dek uzanan bu tarihi şehir, günümüzde eski medeniyetlerden kalma sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.


    Etkileyici bakir doğası ve Urartulara kadar uzanan tarihi güzellikleri ile Van, Doğu Anadolu’ya gelen turistlerin ilk duraklarında biri. Bir zamanlar turist kafileri ile dolup taşan şehir eski parlak günlerini yakalamak için büyük bir çaba içerisinde. Bu eşsiz şehri tanımak ve sıcakkanlı yöre insanıyla hoş sohbet etmek isteyenler, Van uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek şehrin sokaklarını keşfe başlayabilir.

Van Gezilecek Yerler

Türkiye’nin İran ve Orta Asya ülkelerine açılan kapısı olarak kabul edilen Van, kuzeyde Ağrı, doğuda İran, batıda Bitlis, güneyde ise Hakkâri şehriyle komşu. Van gezilecek yerler arasında tarihi önemiyle öne çıkan Hüsrev Paşa Camii, Mimar Sinan’ın imzasını taşıyor. Kaya Çelebi Camii ile aynı mahallede bulunan yapılar şehrin en eski mimari ögelerinden. 


Van denince akla ilk gelen yerlerden Akdamar Adası’nı dünya tanıyor. Restore edildikten sonra 2010’dan bu yana yılda bir defa ibadete açılan Akdamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Ermenileri buluşturuyor. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılıyor. Gevaş ilçesindeki küçük limandan bineceğiniz deniz motoruyla Akdamar Adası’na gidebilirsiniz. Bahar döneminde badem ağaçları çiçek açtığında, tepesi karla kaplı Süphan Dağı’nın nefis bir manzara sunuyor.


Üç bin 713 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü unvanına sahip. Muhteşem manzarası, bakir koyları ve 1990 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilen Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıyla da bilinen Van Gölü, şehre gelen turistlerin en popüler ziyaret noktalarından. En derin noktası yaklaşık 451 metre olan Van Gölü üzerinde tekne turları da yapılıyor.


Van’da görülmesi gereken doğa harikası yerlerden biri de her mevsim bambaşka bir güzelliğe bürünen Muradiye Şelalesi. Yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahip olan Muradiye Şelalesi, yaz ve bahar aylarında piknik yapmak isteyenlerin uğrak adreslerinden.


Van’ın ünü Türkiye sınırlarını aşan Van kedilerini görmek için Van Kedi Evi’ne uğramalısınız. Van kedilerinin koruma altına alındığı ve her türlü bakım ve kontrollerinin yapıldığı bu mekân şirin kedilerle bir arada olabileceğiniz bir atmosfere sahip. Van Müzesi, Urartu koleksiyonu ile bu alanda dünyanın bir numarası.


Van’ın Kapadokya’sı olarak anılan Başkale’deki peri bacaları, rafting yapmak için şehre gelenlerin buluşma noktası olan Bahçesaray, Gevaş ilçesinden kalkan teknelerle ulaşılan Akdamar Kilisesi, Milattan Önce 9. yüzyılda inşa edilen Van Kalesi ile şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan Hoşap Kalesi de Van Gölü’nden sonra şehrin en popüler turistik yerleri arasında.


Yıl boyunca düzenlenen etkinlik, şenlik ve festivallerle Van oldukça hareketli bir şehir. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali, Fekıye Teyran Kültür Festivali, Çatak Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali ve Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği kentte öne çıkan etkinliklerden.


Van kahvaltısı, tüm Türkiye’de tanınan, birçok şehirde benzerleri servis edilen bir kültür. Manda sütünden kaymağı, Adilcevaz’dan cevizi, doğal karakovan balı, cacık ve taze yumurtalı kavurması, meşhur otlu peyniri, buğdaydan gavutu ve gül reçeli ile damağınızı şenlendirecek. Anadolu’nun en zengin yemek kültürüne sahip şehirlerinden biri olan Van’da güne iyi bir kahvaltı ile başlamak önemli. Kürt köftesi, bulgur aşı, ayran aşı, mıhla, kurut aşı yerel Van yemeklerinden. Dünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan tek balık türü İnci Kefali yemeden dönmeyin.

Van'a Nasıl Gidilir

Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2009 yılı itibariyle uluslararası yolcu ulaşımına açılan Van Ferit Melen Havalimanı, ülkenin ilk sivil hava meydanlarından biri. Adana, İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara gibi büyük şehirlerden direkt uçuş imkânı bulunan Van Ferit Havalimanı yılda yaklaşık 20 bin yolcu ağırlıyor. Van Havalimanı uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve en ucuz bileti güvenle satın alın.


Van Ferit Melen Havalimanı’ndan Van şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi, minibüs, havayolu şirketlerinin servis araçları veya araç kiralama gibi alternatif seçenekler mevcut.


Havalimanından şehir merkezine gitmek için toplu ulaşım dışında bir araç kullanmak isteyenler terminal binası önünden bekleyen taksileri ya da araç kiralama ofislerinden temin edilebilen kiralık araçları kullanabilir. Özel araçla yapılan bu yolculukla ortalama 15-20 dakika içinde şehir merkezine ulaşılabilir. Ayrıca Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarının Yüksekova, Şemdinli, Erciş ve havalimanı arasında ulaşım sağlayan servisleri de bu ilçelere gidecek yolcular için hizmet veriyor.


Toplu ulaşım araçlarını tercih edecek yolcular ise terminal binasının 300 metre ilerisinden 30 dakikada bir hareket eden halk otobüsleri ya da 900 metre uzaklıktaki havalimanı kavşağından her saat başı geçen minibüslerle şehir merkezine gidebilir. 


Van şehir merkezinden Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşım için otobüs, taksi, minibüs, havayolu şirketlerinin servis araçları veya araç kiralama gibi alternatifler bulunuyor. Toplu ulaşım araçlarını tercih edecek yolcular ise şehir merkezinden 30 dakikada bir geçen halk otobüsleri ya da havalimanının 900 metre ilerisindeki havalimanı kavşağına kadar gelen minibüsleri kullanarak havalimanına ulaşabilir.


Özel araçla yapılan bu hızlı yolculuk sayesinde ortalama 15-20 dakika içinde havalimanına ulaşılabilir. Ayrıca Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarının Yüksekova, Şemdinli, Erciş ve havalimanı arasında ulaşım sağlayan servisleri de bu ilçelerden havalimanına gitmek isteyen yolculara ulaşım hizmeti veriyor.


Anadolu’nun güneydoğu ucunda dağlarla çevrili Van, tarih, doğa, kültür ve kış turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahip. Urartu Medeniyeti' ne başkentlik yapan Van, köklü kültürü ile sizi kendisine hayran bırakacak bir kent. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ve diğer az bilinen gizli güzellikleriyle gezginlerin ziyaretini bekliyor. Van uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com sitesinden en ucuz şekilde bulabilirsiniz.

 

Van Havalimanı & Van Hava Durumu

booked.net