Sıkça Sorulan Sorular

1. En uygun fiyatları bulmanın formülü nedir? 

Seyahatim.com onlarca tedarikçi arasından en uygun fiyatlı turların, uçak biletlerinin, otellerin ve araç kiralama seçeneklerinin fiyatlarını karşılaştırır. Seyahahatim.com'u kullanmak tamamen ücretsizdir. Sağladığımız karşılaştırma hizmeti için tur, otel, araç kiralama ve uçak bileti fiyatlarına bizim tarafımızdan ilave bir ücret yansıtılmaz. Sitemizde gördüğünüz tur, uçak, otel ve araç kiralama fiyatları tedarikçiler tarafından anlık olarak değişebilir. Bu yüzden daha iyi bir fiyatı yakalamak için sık sık siteye girerek kontrol etmenizi öneririz. 

2. Sitenizdeki fiyatlarla, yönlendirdiğiniz sitedeki fiyatlar arasında değişiklik olabiliyor. Bunun sebebi nedir? 

Tedarikçilerimiz arasındaki binlerce fiyatı karşılaştırıp size en uygun fiyatı göstermeyi amaçlarız. Bazen teknik nedenlerden dolayı sitemiz üzerinde gördüğünüz fiyat ile, fiyat bağlantısına tıklayarak gittiğiniz sayfadaki fiyatlar farklı olabilir. Teknik ekibimiz bu ve benzeri sorunların minimize edilmesi için sürekli çalışma içindedir. 

3. Siteniz aracılığıyla rezervasyon yaptım. Rezervasyonum ile ilgili kiminle iletişime geçmeliyim? 

Sitemiz üzerinde rezervasyon yapılmamaktadır. Seyahatim.com size en uygun fiyatları göstermek için tasarlanmış bir aracıdır. Bu nedenle rezervasyonunuz, seyahatiniz, uçuş bilgileriniz, tur hareket saatleri gibi tüm sorularınızı rezervasyonu tamamladığınız seyahat acentesine veya web sitesine sormanız gerekmektedir. 

4. Gittiğim ülke ile ilgili pasaport, vize koşulları ve seyahat bilgilerini nerede bulabilirim? 

Her ülkenin vize koşulları değişiklik göstermektedir. Örneğin, eğer Türkiye'den yurtdışına seyahat eden bir Türkiye vatandaşı iseniz, AB üyesi ülkeler için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. 

Diğer yandan şu andaki güncel durumda, Ukrayna'ya seyahat etmek için vize ve pasaportun karşılıklı olarak kaldırılması görüşülmektedir. Vize ile ilgili, bu gibi değişken durumları ve koşulları öğrenmek için seyahat edeceğiniz ülkenin konsoloslukları, büyükelçilikleri ya da eğer bir seyahat acentesi ile seyahat ediyorsanız ilgili seyahat acentesi ile görüşmenizi öneririz. 

5. Bagaj koşulları ile bilgiyi nereden bulabilirim? 

Biz, bir seyahat arama motoruyuz. Eğer yönlendirdiğimiz havayolu şirketleri üzerinden bir rezervasyon yaptıysanız ve uçuşunuzda bagajınız hasarlandı ya da kaybolduysa ilgili havayolu şirketinin müşteri ilişkileri birimine başvurmanızı öneririz. 

6. Seyahatim.com geri ödeme yapar mı? 

Hayır. Sitemiz üzerinden rezervasyon yapılmamasından dolayı iade talepleriniz için ilgili havayolu şirketi, tur şirketi ya da araç kiralama şirketiyle iletişime geçmelisiniz. Rezervasyonu hangi sitede tamamladığınızı unuttuysanız kredi kartınızı kontrol edebilir ve firmayı bu şekilde görebilirsiniz. 

7. Seyahatimi yapacağım rotalarla ilgili rehberleriniz mevcut mu? 

Sizi başka sitelere yönlendirmeden önce, internet sitemizde iyi bir deneyim yaşamanız için destinasyon sayfamızın altında, gitmeyi tasarladığınız bölge ile ilgili gezilecek yerler, faydalı bilgiler, önerdiğimiz restoranlar gibi gezgin seyahat yazarlarımız tarafından hazırlanan detaylı içerikler hazırladık. Bu bilgilerin seyahatinizle ilgili birçok soru işaretini gidereceğini düşünüyoruz. 

8. Grup şeklinde seyahat planlıyoruz. Uçak bileti bulabilir miyim? 

Şu an için sitemiz üzerinden en fazla 4 yetişkin için arama yapabilirsiniz. 4 kişi için en uygun fiyatı bulduktan sonra ilgili havayolu şirketiyle iletişime geçerek eğer müsaitlik durumları varsa farklı kanallardan uçak biletinizi satın alabilirsiniz. 

Düşüncelerinizi İletin 

Yukarıdakiler dışında; soru sormak, sitemizdeki hataları bildirmek ya da görüş, öneri ve şikayetlerinizi iletmek için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Sizden gelen her geribildirimi bir fırsat olarak görüyoruz.