• Ağrı Hakkında Genel Bilgiler

  Kavimler Göçü esnasında Türklerin Anadolu’ya açılan kapısı olan Ağrı, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir.
   
  Hititlerin Ağrı’da kurduğu egemenliği, güçlerini kaybetmeleri üzerine ele geçiren Urartular, özellikle Kral İspuini ve Kral Menua döneminde Ağrı’daki güçlerini oldukça artırmışlardır. Urartular’ın hakimiyetinden sonra Ağrı; Kimmerler, Medler ve Asurlulara gibi önemli devletlere ev sahipliği yapmıştır. Ağrı bölgesi, Halife Osman’ın İslam orduları tarafından fethedilmiş, 872 yılına kadar Abbasilerin kontrolü altında kaldıktan sonra ise Abbasilerin güçlerini yitirmesiyle Bizans’ın kontrolüne geçmiştir. Şehir, Malazgirt Meydan Muharebesi sonrasında Ağrı çeşitli Türk boylarının egemenliği altında kalmıştır.
   
  Ağrı, Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ermeniler döneminde ise Karakilise olarak anılan Ağrı’nın adı, Osmanlı döneminde Ağrı’nın adı Şorbulak olmuştur.
   
  Siz de tarihi ve kültürel dokusuyla çok özel bir şehrimiz olan Ağrı’yı hakkını vererek gezmek istiyorsanız, Ağrı uçak biletinizi almadan önce şehre dair bilmeniz gereken her detayı, gezebileceğiniz yerleri ve uçaktan indikten sonra ulaşımınızı nasıl sağlayabileceğinizi anlatan bu minik rehberimizi okumaya devam edin.
   
  Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ağrı; doğusunda İran, kuzeyinde Kars, kuzeybatısında Erzurum, güneybatısında Muş ve Bitlis, güneyinde Van ve kuzeydoğusunda Iğdır ile oldukça önemli bir jeopolitik konuma sahiptir.
   
  Ağrı, tarih sahnesi boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ağrı’da 8 ilçe, 12 belediye ve 562 köy vardır. 1869 yılında ilçe, 1927 yılında ise il statüsü kazanan Ağrı’nın nüfusu yaklaşık 545.654’tir. Nüfusun büyük bir kısmı şehir merkezinde yaşamaktadır, geçim kaynakları arasındaysa turizm, tarım ve hayvancılık vardır. 

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı, birçok önemli kültür mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en çok ilgi çeken noktalarından biri olan Ağrı Dağı haricinde kentte turistik öneme sahip birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle tarih ve mimari hayranlarının ilgisini çekecek tüm bu turistik noktalara ulaşmak için tek yapmanız gereken ise bir Ağrı uçak bileti almak. Sizi ziyaretiniz boyunca sarıp sarmalayacak bu güzel şehirden sizi evinize geri götürecek o uçak asla kalkmasın isteyeceksiniz!
 
İshak Paşa Sarayı 
Ağrı’da bulunan ve Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtları arasında yer alan İshak Paşa Sarayı, Lale Devri’nin son büyük eseridir.  Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarının izlerini taşıyan İshak Paşa Sarayı’nın yapımı 100 yıldan fazla sürmüştür.
 
Doğubeyazıt Kalesi
Ağrı’nın Belleburç bölgesinde bulunan Doğubeyazıt Kalesi; bir dağ üzerinde, kayalıklara kurulmuştur. İçerisinde bulunan Urartu mezarlarından dolayı kimi tarihçiler Doğubeyazıt Kalesi’nin Urartular tarafından inşa edilmiş olabileceğini düşünmektedir.
 
İshak Paşa Sarayı ve Doğubeyazıt Kalesi, Ağrı’da görebileceğiniz tarihi yapıların başlıcaları. Maceracı bir ruhunuz ve tarihe merakınız varsa keyifli bir tatil geçirmek için Ağrı uçak biletinizi hemen alın, çünkü bu güzel şehir tüm tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleriyle tam da size göre!

Ağrı'ya Nasıl Gidilir

Ağrı’ya gerek yurt içinden gerekse yurt dışından kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 
Karayolu ile Türkiye’nin en batısından yaklaşık 18 - 20 saatte ulaşabileceğiniz Ağrı’ya uçak ile gitmek en pratik seçim olacaktır. Ağrı uçak biletinizi almadan önce, Ağrı’ya uçak yoluyla gitmek için farklı havaalanlarından aktarma yapma imkanınız olduğunu hatırlatmak isteriz. Ankara Esenboğa Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, 1997’de hizmete sunulmuş olan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na her gün uçak seferleri düzenlenmektedir. Ağrı uçak biletinizi birkaç hafta önceden alarak oldukça uygun bir maliyetle Ağrı’ya uçak ile en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.
 
Ağrı’ya Yurt Dışından Nasıl Gidilir?
Yurt dışından Ağrı’ya uçak ile ulaşmak için ise Ankara Esenboğa Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan aktarmalı olarak gerçekleştirilen uçak seferlerini kullanabilirsiniz. Aktarmalı Ağrı uçak bileti ile Ankara veya İstanbul’a uğrayarak dünyanın dilediğiniz ülkesine gidebilirsiniz.
Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım 
Ağrı uçak biletinizi alırken, havaalanından şehre nasıl ulaşırım diye endişelenmenize hiç gerek yok. Ağrı - Van Karayolu’na 500 metre mesafede bulunan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehir merkezine birçok ulaşım seçeneği mevcuttur. Uçaktan indikten sonra fazla zorlanmadan Ağrı merkeze veya çevre ilçelere ulaşabilirsiniz.
 
Ağrı Belediyesi tarafından uçak saatlerine göre düzenlenmiş belediye otobüsleri en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Bu otobüsler ile Ağrı şehir merkezine 3 TL ödeyerek yaklaşık 30 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz. 
 
Ayrıca uçak sefer saatlerine göre havalimanında bulunan taksileri tercih ederek Ağrı’nın her bölgesine kolaylıkla gidebilirsiniz. İlçelere seyahat edecekseniz, havalimanından uçak sefer saatleri ile uyumlu kalkan servisleri de kullanabilirsiniz. Servislerin kalkış saatlerini ilgili internet sitesinden öğrenerek Ağrı uçak biletinizi alırken bu saatlere dikkat etmenizi, ilçelere çok daha kolay ulaşabilmeniz için tavsiye ediyoruz.
Şehir Merkezinden Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na Ulaşım
Ağrı şehir merkezinden Ahmed-i Hani Havalimanı’na gitmek için Cumhuriyet Meydanı’ndan hareket eden, beyaz hattı takip ederek yaklaşık bir saat içinde havalimanına ulaşan belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. 
 
İlçelerden ulaşım için ise, firmaların uçak saatlerine uyumlu olarak sağladıkları servislerden yararlanabilirsiniz. Şehrin dört bir yanından taksi ile Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 
Ağrı Şehir İçi Ulaşım
Ağrı’da şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, taksiler ve ilçelere kadar giden dolmuşlar ile sağlanmaktadır. 
 
Ağrı belediye otobüsleri dört farklı hatta hizmet vermektedir. Mavi - beyaz hat ile Sağlık Yerleşkesi, Cumhuriyet Meydanı, Erzurum Caddesi ve Üniversite’ye; Turuncu - beyaz hat ile Bulut Mahallesi, Hanibaba Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Erzurum Caddesi ve Üniversite’ye; Kırmızı - beyaz hat ile Esentepe, Kağızman Caddesi, Yeni Van Caddesi, Çevre Yolu, Üniversite’ye ve beyaz hat ile de Cumhuriyet Meydanı, Yeni Van Caddesi ve son olarak Ahmed-i Hani Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. 
 
Belediye otobüslerinde Kentkart geçerli olup, yetişkin yolcular 1 TL, öğrenciler 65 kuruş karşılığında seyahat etmektedirler. Ayrıca otobüslerin içerisindeki ekranlardan ve yapılan anonslardan durak isimlerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

 

Ağrı Havalimanı & Ağrı Hava Durumu

booked.net