• Hopa Hakkında Genel Bilgiler

    Karadeniz’in yemyeşil doğası, dik tepeler üzerinde uzanan çay bahçeleri, dağlar arasında bakir yaylalara uzanan daracık yolları ile Hopa, Artvin’in Karadeniz kıyısındaki ilçesi. Türkiye ile Gürcistan sınırı olan Sarp Sınır Kapısına 20 km. uzaklıkta bulunan Hopa, karayoluyla Gürcistan’a geçmek isteyenlerin kullandığı sahil yolu üzerinde yer alıyor. 


    Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin transit olarak geçtiği Hopa, aynı zamanda modern konaklama tesisleri ile bu yolcuların bir kısmına ev sahipliği yapıyor. Bakir yaylaları, enfes çay bahçeleri, birbirinden şirin köyleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Hopa, Doğu Karadeniz’i keşfetmek için en iyi başlangıç rotalarından. Bu güzellikleri keşfetmek için en iyi yöntem Hopa uçak bileti almak.

Hopa Gezilecek Yerler

Türkiye’nin doğası en iyi korunmuş bölgelerinden birinde kurulu olan Hopa, yemyeşil doğasıyla doğa severleri kendine hayran bırakan Artvin’in ilçesi. Karadeniz kıyısından hemen sonra başlayan dağların yer yer 2 bin metreye ulaştığı Hopa ve Artvin bölgesinde, Kaçkar Dağları ile Sultan Selim Dağları, doğayla baş başa kaçamak yapmak isteyenlerin gözdesi.


Hopa gezilecek yerler denildiğinde onlarca şelale, muhteşem yaylalar, yemyeşil ormanlar ve etkileyici göller akla geliyor. Artvin çevresindeki yayla, göl, dağ ve tarihi alanlar arasında ulaşımın bir hayli zorlu olduğunu hatırlatmakta yarar var. Arhavi ve Hopa’nın sahil şeridinde yer aldığı bölgede Yusufeli, Borçka, Maçahel, Ardanuç ve Şavşat iç bölgelerde konumlanıyor.


Boğa güreşlerinin de düzenlendiği Kafkasör, bölgenin en çok ziyaretçi ağırlayan yaylası. Zirvesi düz olan Genya Dağı, doğa yürüyüşü ve temiz hava için ideal. Çoruh Vadisi, bölgeye hayat veren suya tanık olmak için doğru bir seçim.


Keşif tutkunlarının son yıllardaki gözdesi Karagöl, etkileyici manzarasıyla ödüllü fotoğraf karelerine hayat veriyor. Gorgit Yaylası, Yalnızçam Yaylası, Sahara Yaylası, Yaylalar Köyü, Altıparmak Dağları da listenizde olmalı.


Artvin ve Hopa, yerel şenlik ve festivalleriyle Karadeniz’de öne çıkan bir bölge. Karüstü Karakucak Güreşleri, Boğa Güreşi, Boğa ve Karakucak Güreşleri, Melo Kaledibi Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Murgul Boğa ve Karakucak Güreşleri, Yusufeli Kültür ve Sanat Festivali, Kafkasör Kültür ve Turizm Festivali, Aydın Köyü Söğütdüzü Yayla Şenlikleri, Karagöl Şenliği, Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivali, Lori Yaylası Karakucak Güreş Festivali ve Arhavi Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ilk akla gelen etkinliklerden. 


Hopa ve Artvin mutfağı geleneksel Karadeniz lezzetlerinin yanında yayla kültüründen dolayı et ağırlıklı bir menüye sahip. Ulaşımın zor olduğu birçok yayla yöreye özgü et yemekleri ile mıhlama servis ediyor. Hamsi ve hamsi ile yapılan farklı yemeklerin herkesçe bilindiği bölgede ekmek aşı, hınkal, turşu kavurma, kuymak, lapurçen, motrella, puçuko tadına bakılması gereken lezzetlerden.

Hopa'ya Nasıl Gidilir

Hopa ve Artvin uçak bileti alanların, iç hat uçuşlarına ev sahipliği yapan Batum Havalimanı, Gürcistan’ın güneybatısındaki Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’a 2 km. uzaklıkta. Artvin’in Hopa ilçesine 22 km uzaklıkta olan Batum Havalimanı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç hat ve dış hatlardaki bağlantısını sağlıyor.  Hopa Havalimanı için en ucuz uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve güvenle satın alın.


Batum Havalimanından İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı’na karşılıklı olarak sefer yapılıyor. İç hatlardaki bu uçuşlar Hopa ya da Artvin uçak bileti olarak satılıyor. Bu biletleri alan kişilerin Batum Havalimanı’ndan direkt Türkiye’ye geçiş yapmaları gerekiyor. Batum’a seyahat etmek isteyenlerin Batum uçak bileti alarak dış hatlar terminalini kullanmaları zorunlu.


Hopa ve Artvin uçak bileti alarak Batum Havalimanı üzerinden iç hat uçuşu yapan yolcuların Batum Havalimanı’ndan Hopa’ya geçebilmek için HAVAŞ otobüslerini kullanmaları zorunlu. Batum’a yapılan uçuş iç hat uçuşu sayıldığından havalimanına inen yolcular HAVAŞ otobüsüne binerek Sarp Sınır Kapısı aracılığıyla Hopa’ya geçiyor.


Batum uçak bileti alarak Hopa’ya geçmek isteyenler için ise Batum Havalimanı-şehir merkezi hattındaki minibüsleri kullanması, şehir merkezinden Sarp Sınır Kapısına giden hattaki minibüslere geçiş yapması gerekiyor. 


Batum Havalimanı’nda bulunan rent a car firmalarından araç kiralayarak da havalimanı-şehir merkezi ulaşımını sağlayabilirsiniz. Ayrıca havalimanı gelen yolcu çıkışında bulunan taksi durağından taksiler hem şehir merkezine hem de Hopa’ya gitmek için bir başka seçenek.


Hopa şehir merkezinden Batum Havalimanı’na ulaşım için minibüs, HAVAŞ otobüsü, taksi ya da rent a car kullanılıyor. Hopa Limanından kalkan, Sarp Sınır Kapısı güzergahından ilerleyerek Batum Havalimanına giden HAVAŞ otobüsleri en yaygın kullanılan toplu taşıma aracı. Haftanın her günü düzenli seferi bulunan HAVAŞ otobüsleri, Batum Havalimanı’ndan kalkacak uçağa göre programlanıyor.


Hopa, Doğu Karadeniz’i dünyaya açılan kapısı niteliğinde. İşlek limanı, yemyeşil tepeleri, tepeleri süsleyen çay bahçeleri ve etkileyici kültürel dokusuyla Hopa uçak bileti alarak bu güzellikleri siz de keşfedebilirsiniz.

 

Hopa/Batum Havalimanı & Artvin Hopa Hava Durumu

booked.net