• Aydın Hakkında Genel Bilgiler

    Ege bölgesinde yer alan Aydın, deniz kıyısındaki ilçeleri, tarihi mirasları ve termal kaynakları ile ülkemizin turizmin merkezlerinden biri. Aydın, Milattan Önce 13. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip. Bereketli Menderes havzasında yer aldığı için yıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Aydın, antik zamanlardaki adı ile Tralleis, 1426 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarına dahil olmuş. Şehrin günümüzdeki adı ise bölgede kurulan Aydınoğulları beyliğine dayanıyor. Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan işgali altında kalan şehir, 7 Eylül 1922’de işgalden kurtulmuş. Bu tarih Aydın’ın kurtuluşu olarak kutlanıyor.
     
    Efe ve zeybeklere ait oyun, türkü ve çeşitli yaygın yiğitlik hikayelerinden oluşan folklorik öğeler, şehrin “Efeler Diyarı“ olarak tanınmasını sağlamış. Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde en çok yaz mevsiminde turist ağırlanıyor. Aydın’ı diğer mevsimlerde ziyaret edecekseniz, ortalama 17 - 18 derecelik ılık bir iklimle karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.
     
    Aydın uçak biletinizi almadan önce bu güzel şehirde nereleri ziyaret edebileceğinizi, uçaktan iner inmez şehri nasıl gezmeye başlayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu kısa rehberimizi okumaya devam edin.

Aydın Gezilecek Yerler

Aydın tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil yapma imkanı sunuyor. Tralleis Antik Kenti, Kuşadası, Milet Antik Kenti, Aphrodisias Antik Kenti, kaplıcalar ve Didim gibi birçok turistik ve tarihi mekan, Aydın denince akla ilk gelenler arasında. Ne zamandır şehri gezmek istiyor ancak bir türlü Aydın uçak biletinizi almıyorsanız, tüm bu güzel turistik noktalar sizi bu sefer uçak biletinizi ayırtmaya kesinlikle ikna edecek.
 
Aydın şehir merkezinden yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Didim, şehrin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Didim’de Altınkum Plajı’nın berrak suyunda denize girebilir, M.Ö. 1500’lü yıllarda yaşanan bir volkanik patlama sonucu oluşmuş, antik çağlarda denizden yürünerek gidilebilen Saplı Ada’sını görebilirsiniz. Ayrıca filozoflar şehri Milet Antik Kenti’ni ve dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğini taşıyan Apollon Tapınağı’nı da ziyaret edebilirsiniz.
 
Şehrin diğer uğrak noktalarından biri ise Kuşadası. Kuşadası, Aydın’a 71, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 65, ve Selçuk’a ise 21 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dilek Dağı’nın Ege’deki son noktası olan ve 209 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Kuşadası Milli Parkı, Güvercinada Plajı, Sevgi Plajı ve Kuşadası Kadınlar Plajı gibi farklı plajları gezerek Aydın’ın doğal güzelliklerinin tadını çıkartabilirsiniz. Doğal güzellikleri kadar gece hayatı ve yaz aylarında oldukça artan turist sayısı ile de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer edinen Kuşadası, yalnızca Aydın için değil tüm Ege bölgesi için önemli bir turizm merkezi.
 
Aydın’ın diğer tarihi noktaları Tralleis Antik Kenti ve Aphrodisias Antik Kenti. Tralleis Antik Kenti Aydın’ın kuzeyinde, şehir merkezine 1 kilometre uzaklıkta. En eski antik kentlerden biri olan Tralleis’te Roma dönemine ait agora, tiyatro ve hamam bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan Aphrodisias Antik Kenti ise Karacasu ilçesi, Geyre mahallesinde bulunuyor. İlk yerleşim izlerinin M.Ö. 2. yüzyıla ait olduğu belirtilen bölgede yüzyıllarca farklı medeniyet iz bırakmış. Dolayısıyla bu antik kentte Helenistik dönem, Roma dönemi ve Bizans dönemine ait kalıntılar görmeniz mümkün.
 
Tatil planınıza sağlık turizmini de katmak istiyorsanız Aydın’daki kaplıcalardan birini rotanıza ekleyebilirsiniz. Aydın’ın Buharköy, Söke, Ortakçı, Germencik, Davutlar ve İmamköy ilçelerinde pek çok termal otel bulunuyor. Kaplıcaların neredeyse her biri farklı ısılarda, dolayısıyla hangisine gideceğinize karar vermeden önce, sağlığınız için hangisinin daha faydalı olacağını doktorunuza danışmanızda fayda var.
 
Tüm bu tarihi ve doğal güzellikleri kendiniz deneyimlemek için tek yapmanız gerekense bir Aydın uçak bileti edinmek. Kısa bir uçak yolculuğuyla bu sevimli kente ulaşabilir ve şehrin tarihi zenginliğinin keyfini çıkartabilirsiniz. Ancak sizi uyarmamız gerek, geziniz sona erdiğinde dönüş biletinizi bir sonraki güne almadığınıza pişman olacaksınız.

Aydın'a Nasıl Gidilir?

İstanbul Aydın arası yaklaşık 600 kilometre. Aydın’a karayoluyla ulaşım ise 6 ila 7 saat kadar sürüyor. Ancak şehre yakın bir ilden seyahat etmiyorsanız, Aydın’a uçakla gitmek karayoluyla gitmeye göre çok daha pratik olabilir. Seyahatinizi özel araç yerine otobüsle de gerçekleştirebilirsiniz.
 
Birçok otobüs firmasının İstanbul ve diğer şehirlerden Aydın’a düzenlediği seferleri kullanarak şehre ulaşabilirsiniz. Aydın otogarı, Muğla - Aydın yolu üzerinde, şehir merkezine biraz uzakta kalıyor. Otogarda otobüsünüzden indikten sonra otobüs firmalarının servisleri ile şehir merkezine kolaylıkla gitmeniz mümkün.
 
Aydın’a uçak ile ulaşmak ise daha hızlı bir seyahat seçeneği olabilir. Aydın uçak biletinizi ayırtırken İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ya da Muğla Milas Havalimanı’ndan kalkan uçakları araştırabilir, bu noktalardan aktarmalı Aydın uçak biletlerinizi satın alabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Aydın arası yaklaşık 120 kilometre iken Muğla Havalimanı Aydın arası ise yaklaşık 130 kilometredir. Bu yüzden Aydın uçak biletinizi alırken her iki havaalanındaki uçak seferlerini de mutlaka incelemenizi öneriyoruz.
 
Uçaktan indikten sonra da seyahatinize kolaylıkla devam edebilirsiniz. Aydın – İzmir Havalimanı arası Havaş otobüslerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüsleri 25 TL ücretle kullanabilirsiniz. Havaş dışında farklı otobüs firmalarını da havalimanından aktarma için tercih edebilirsiniz, ancak pek çoğu için önceden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Aydın uçak biletinizi alırken de Havaş sefer saatlerini araştırırsanız, uçaktan iner inmez en hızlı şekilde şehir merkezine inebilirsiniz. Uçak biletinizin saatini kontrol edemiyorsanız veya Havaş otobüslerini kullanmak istemiyorsanız havaalanındaki taksi hizmetiyle de şehre ulaşabilirsiniz.
 
Türkiye’nin ilk demiryolu hattı olma unvanına sahip Aydın - İzmir demiryolu hattını kullanarak da İzmir’den Aydın’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca Denizli - Aydın - Basmane hattında sefer yapan trenlere İzmir Havalimanı’ndan binmeniz mümkün.
 
Aydın’da Şehir İçi Ulaşım
Aydın’da şehir içi ulaşım aracı olarak yoğun bir biçimce otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Şehrin deniz kıyısında bulunan Didim, Kuşadası, Yalıköy gibi ilçelerine de belediye otobüsleri, dolmuşlar ve otogardan kalkan özel firmaların otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerini kullanmak için kullan-at kartlar alabilirsiniz. Fiyatlar mesafeye göre 2 lira ile 6 lira arasında değişiyor.

 

Aydın Havalimanı & Aydın Hava Durumu

booked.net