• Bakü Hakkında Genel Bilgiler

    Bakü, Azerbaycan’ın başkenti olmasının yanı sıra, önemli bir kültür ve ticaret kentidir. Bakü’nün kelime anlamı, “rüzgarların şehridir.” Şehre karasal iklim hâkim olduğu için, kışlar soğuk yazlar ise kurak geçmektedir. Hazar Denizi’nin kıyısında bulunması Bakü’nün bir ticaret kenti olmasında etkili olmuş, Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı şehrin ticaret hacmini genişletmiştir. Kent ayrıca, Bakü – Tiflis – Ceyhan boru hattının da başlangıç noktasıdır. Ticaretin yanı sıra Bakü, kültürel etkinlikleri ve gece hayatıyla da bilinir.
     
    Şehrin tarihi, milattan önceki yüzyıllara kadar dayanır. Bu nedenle Bakü birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Kentin derin tarihi ve kültürel yapısı etkisini şehrin mimarisi üzerinde de göstermektedir. Bakü’de Azeri halk çoğunluktayken, şehirde ayrıca Ruslar ve Tatarlar da yaşamaktadır. Kentte yaygın olarak konuşulan dil Azericedir. Halkın bir kısmı Rusçayı da ikinci dil olarak bilmektedir. Bakü’de geçerli olan para birimi ise Azerbaycan Manatı’dır.
     
    Kültürü de dili de bize yakın olan bu güzel şehir bir Bakü uçak biletiyle artık gerçekten de çok yakın. Siz de Bakü’yü bir kez görmek istiyorsanız, şehirde nereleri gezebileceğinizi, uçaktan iner inmez nereye nasıl gidebileceğinizi anlatan bu rehber size yardım edecek.

Bakü Gezilecek Yerler

Bakü, kültürel hizmetler yönünden oldukça gelişmiştir. Şehirde birçok müze, kütüphane, sanat galerisi, konser salonu, sinema bulunmaktadır. Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi, Azerbaycan Halı Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Bakü Modern Sanat Müzesi, Azerbaycan İstiklal Müzesi, Azerbaycan Devlet Müzik Kültürü Müzesi, Devlet Akademik Millî Dram Tiyatrosu, Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu, Devlet Kukla Tiyatrosu, Smirnova Sanat Galerisi, Gala Sanat Galerisi bunlardan sadece birkaçıdır.
 
İşte sizi Bakü uçak bileti almaya ikna edecek turistik noktalar:
Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyıldan kalma, kent Şirvanşah Devletine başkentlik yaparken inşa edilmiş oldukça görkemli bir yapıdır. İki katlı, 52 odadan oluşan saray günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Ayrıca UNESCO tarafında koruma altına alınmış bir yapıdır.
 
Kız Kalesi de Bakü’de UNESCO tarafından koruma altına alınan bir başka yapıdır. Azerbaycan’ın simgesi niteliğindeki yapının tarihi ise bilinmiyor. Hazar Denizi’nin hemen yanında yer alan Kız Kalesi, eski dönemlerde bir savunma kalesi olarak kullanılmış.
 
Bakü Hayvanat Bahçesi, nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına almayı görev edinmiş. Hem Azerbaycan’a hem dünyanın farklı yörelerine özgü hayvan dostlarımıza ev sahipliği yapan Bakü Hayvanat Bahçesi, dört farklı bölümden oluşuyor ve yaklaşık 1200 hayvanı barındırıyor.
 
Ateşgah, Bakü şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dünya üzerine hala ayakta kalmayı başarabilen 3 Mecusi tapınağından biri olan ve eskiden çilehane olarak kullanılan yapı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Ateşgah’da yanan ateşin hiç sönmediğine dair bir inanış var.
 
Eğer Bakü’ye gitmişken gece hayatının gözde mekanlarında da eğlenmek istiyorsanız Fıskiye Meydanı ilk adresiniz olacak. Eğlence mekanlarının çoğunluğunu oluşturan publar genellikle bu bölgede bulunuyor. Buddha Bar, Otto Club, Sky Bar, Hiss Club turistlerin sıklıkla tercih ettiği mekanlar arasında. Tercihiniz daha sakin publardan yana ise Hairy Lemon, Phoneix Bar gibi eğlence yerlerini ziyaret edebilirsiniz.
 
Siz de bu şehri her yönüyle yaşamak istiyorsanız tek ihtiyacınız bir Bakü uçak bileti. Ayrıca uçak biletinizi önceden alarak büyük oranda tasarruf etmeniz de mümkün. 

Bakü'ye Nasıl Gidilir? Bakü'de Ulaşım

Bakü’ye Türkiye’den tren ile ulaşmak da mümkünken, uçak ile seyahat etmek isteyenler için ise Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı düzenli Bakü uçak seferleri sağlamaktadır. Bu havalimanı şehrin 25 kilometre doğusundadır. Kafkasya bölgesinin en işlek havalimanı olan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeden direkt uçak seferleri bulunuyor.
 
İstanbul – Bakü uçak seferleri yaklaşık 2 saat 45 dakika sürmektedir. Ankara – Bakü uçak seferleri ise 2 saat sürmektedir. Dönem dönem indirimli Bakü uçak bileti fırsatlarına da rastlayabilirsiniz. Bakü’ye gidip belli bir tarihte dönüş yapacaksanız Bakü gidiş dönüş uçak bileti almanız daha uygun fiyatlı bir seçenek olacaktır. Bakü’ye İstanbul’dan Türk Hava Yolları, Azerbaycan Hava Yolları ve Onur Air gibi firmaların uçakları ile ulaşmanız mümkündür.
 
Uçaktan indikten sonra, Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’ndan Bakü’ye gitmek için havaalanı servisleri ya da taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Havaalanı servisleri gün boyu mevcut olduğu için şehir merkezine ulaşmanız kolay olacaktır. Yine de Bakü uçak biletinizi alırken bu servislerin saatlerini kontrol etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.
 
Bakü’de Ulaşım
Bakü demiryolu ulaşımı açısından oldukça gelişmiştir. Bakü Garı şehrin ana garıdır ve merkez terminali olduğu için hem şehir içi hem şehirlerarası birçok sefere ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye (Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı), Rusya, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerden Bakü’ye tren seferleriyle de ulaşmak mümkündür. Bakü Garı, Bakü Metrosuna entegre olduğu için, buradan şehirde istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bakü Metrosunun ulaşım ağı oldukça geniştir ve yakın zamanda Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na da metro bağlantısı yapılması planlanmaktadır.
 
Şehir içi ulaşımda metro dışında da birçok seçenek mevcut. Her mahalleden geçen otobüs ve minibüs hatlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca şehir içinde bazı bölgelerde füniküler ve tramvay da kullanabilirsiniz. 

 

Bakü Havalimanı & Bakü Hava Durumu

booked.net