• Bosna Hersek Hakkında Genel Bilgiler

    Batı ve Doğu medeniyetlerini tek bir çatı altında toplamayı başaran Bosna-Hersek, kendi içinde Bosnalı ve Hersekli olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır. Milijacka Nehri ile sarmalanmış Saraybosna ise ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Batı ve doğu sentezini gerek Balkan müziğine olan katkısı, gerekse mimarisi ve doğal güzellikleriyle gözler önüne seren bu ülke aynı zamanda tarihi dokusu ile hiç de küçümsenmeyecek bir öneme sahiptir.

    Komünizmin etkilerini hala üzerinde taşıyan Bosna-Hersek, pek çok şehrinde hala savaşlardan kalan izler taşımaktadır. Başkentte bulunan Sönmeyen Ateş Anıtı bunun en etkileyici örneklerinden biridir. Gece gündüz yanması ile bilinen bu anıt, İkinci Dünya Savaşı’nı simgelemektedir. Yine Saraybosna’da bulunan Latin Köprüsü, Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yer olarak kabul edilmekte ve tarihin bilinen en eski köprülerinden biri olarak turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

    Bosna-Hersek uçak biletinizi almadan önce şehirde uçaktan iner inmez nereye nasıl gidebileceğinizi, Bosna-Hersek’te nereleri gezebileceğini öğrenmek istiyorsanız bu kısa rehberimiz işinizi kolaylaştıracak.

Bosna Hersek'te Gezilecek Yerler

Bosna-Hersek denilince akla daha çok Saraybosna ve Mostar şehirleri gelse de Poçitelj, Konjic ve Travnik gibi gezip görülmeye değer pek çok şehri de bünyesinde bulundurmaktadır. Siz de Bosna-Hersek uçak biletinizle tüm bu şehirleri en konforlu şekilde ziyaret edebilir ve bu güzel kültüre tanık olabilirsiniz.

Saraybosna
Gezilip görülecek yerler bakımından zengin olan Saraybosna’da birçok turistik nokta birbirine oldukça yakın ve yürüme mesafesinde. Bu yüzden şehrin merkezi olarak kabul edilen Başçarşı ve etrafı gezilip görülmeye değer yerlerden. Başçarşı’nın girişinde bulunan Sebil, şehrin en önemli simgelerinden olan bir çeşme ve Osmanlılar tarafından yapılmış. Umut Tüneli de yine görülmesi gereken yerlerden biri. Savaş döneminde gıda ve ilaç ulaşımında önemli bir rol oynayan bu tünel, şimdilerde müze olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Şehirdeki diğer ziyaret edilmesi gereken müzeler ise Saraybosna Müzesi ve Bosna Hersek Ulusal Müzesi’dir. Ayrıca Milli Kütüphane, Osmanlı Kalesi, Saraybosna Katedrali ve Bakırcılar Çarşısı da mutlaka görülmeye değer noktalar arasında.


Konjic
Saraybosna’dan sadece 55 kilometre uzaklıkta bulunan Konjic kasabası ülkenin ilk yerleşim yeri olarak bilinmektedir ve en önemli simgesi Konjic Köprüsü’dür. Köprünün sağ tarafında bulunan Vardacka Cami’sinin minaresine dikkatli bakarsanız, yapının bir kısmının parçalanmış olduğunu göreceksiniz. Caminin tadilat edilmeme sebebi ise İkinci Dünya Savaşı’nda yaşananları unutmamaktır.

Mostar
Savaşın izlerini hala üstünde taşıyan bir başka şehir ise Mostar’dır. Duvarlarında hala mermi izlerinin olduğu şehirdeki yapı ise Mostar Köprüsü’dür. Osmanlılar tarafından yapılan bu köprü, yıkıldıktan sonra UNESCO ve Türkiye desteği ile restore edilerek tekrar günümüze kazandırılmıştır. Ayrıca Mostar manzarasının en güzel izlendiği noktalar olan Koska Mehmet Paşa Cami ve Müslüm Bey Konağı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Poçitelj
Blagay ve Kravica şelaleleri arasında kalan Poçitelj ise Türklerin bu topraklarda kurduğu köylerden biri. UNESCO’nun Kültür Mirası listesinde olan bu köyde, Saat Kulesi ve İbrahim Paşa Medresesi turistlerin odak noktası olan yerler arasındadır.

Bosna Hersek'e Nasıl Gidilir? Bosna Hersek'te Ulaşım

Bosna-Hersek uçak biletinizi alırken vize gibi bürokratik işlemler hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 3 aya kadar vize istemeyen bu güzel ülkeye ulaşım hem karayoluyla hem de uçak ile sağlanabilir. İstanbul’dan Saraybosna ve Mostar şehirlerine direkt uçak seferleri bulunmaktadır ve yaklaşık 2 saat sürmektedir. Saraybosna havaalanı görece küçük olduğu için, uçaktan indikten sonra şehre ulaşım bir hayli kolaydır. Buradan şehir merkezine giden servis, otobüs ve taksileri kullanarak uçaktan kalacağınız yere hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.

Uçak yerine karayolunu tercih edecekler ise 20 saat sürecek ve Belgrad ya da Zagreb aktarmalı bir tren yolculuğunu göze almalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, karayolunu tercih edecek ziyaretçilerin Bulgaristan üzerinden transit vize almaları gerektiğidir. Vize zorluğunu ortadan kaldırmak için Bosna-Hersek’i uçakla ziyaret etmenizi öneriyoruz. Bosna-Hersek uçak biletinizi önceden satın alarak ziyaretinizi oldukça ekonomik bir şekilde planlamanız da mümkün.

Bosna-Hersek İçinde Ulaşım
Uçaktan indikten sonra Bosna-Hersek’i nasıl gezeceğiniz konusunda endişe etmenize gerek yok. Şehir merkezlerinde dolaşmak veya farklı şehirlerin kültürel dokularına dokunmak için seyahat ederken tercih edebileceğiniz birçok araç bulunuyor. Otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilir ya da uygun fiyatlı taksilerden faydalanabilirsiniz.
Otobüs ile yolculuk etmek isteyenler için ülkenin başkentinde iki adet otobüs terminali bulunmaktadır ve asıl istasyon ana tren istasyonunun yanında yer almaktadır. Dubrovnik, Novi Pazar, Split, Mostar, Zagrep ve Doğru Avrupa otobüsleri bu istasyondan kalkmaktadır. Diğer otobüs terminali ise Sırbistan Karadağ, Foça ve Belgrad gibi kentlere seferler düzenlemektedir.

 

Bosna-Hersek Havalimanı & Bosna-Hersek Hava Durumu

booked.net