İzlediğimiz filmlerde, dinlediğimiz müziklerde, elimizden bırakamadığımız akıllı telefonlarımızda ve hatta ülke gündemimizde dahi “o” var. Günlük dilimizin bir parçası haline gelmiş terimler bile, hayatlarımızın Amerikan Kültürü ile ne denli sarmalanmış olduğunun kanıtı. Sosyal hayatımızın parçası olmaktan çıkıp, neredeyse ta kendisi olmuş bir kültürü, kendi doğal ortamında tanımak ve yaşamak, oldukça çekici bir seyahat sebebi olacaktır.

Sanatseverler için, modern sanat müzeleriyle meşhur şehirler ve şovlarıyla meşhur tiyatrolar… Macera bağımlıları için, devasa büyüklükteki ulusal parklar… Gastronomi tutkunları için, bütün dünya mutfaklarına ait envaiçeşit restoranlar… Moda meraklıları için, modanın kalbinin attığı caddeler ve outletler…  Deniz tatili tercih edenlere, okyanus kenarındaki uçsuz bucaksız kumsallar… ABD, her tarzdan gezgine önerebileceği, cezbedici özelliklere sahip bir ülke.

 

ABD Nerededir?

ABD ana karası, Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Büyük Okyanus, kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika bulunmaktadır. Alaska, kıtanın Kuzeybatısında yer alırken Hawaii takımadaları ise Pasifik'in ortasında bulunur.ABD ana karası, Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Büyük Okyanus, kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika bulunmaktadır. Alaska, kıtanın Kuzeybatısında yer alırken Hawaii takımadaları ise Pasifik'in ortasında bulunur.

 

ABD'ye Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın Amerika’nın büyük şehirlerine düzenlediği direkt uçuşlarla ulaşabileceğiniz gibi, Avrupa ülkeleri üzerinden gerçekleşen aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsiniz.THY'nin 40'dan fazla Amerikan şehrine uçuşu vardır.

 

ABD'ye Ne Zaman Gidilir?

Amerika, oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ülkedir. Ülkenin bir ucuyla diğer ucu arasında, tamamıyla farklı iklimler hüküm sürmektedir. Eğer, yaz tatili için ülkeyi ziyarete gitmeyi planlıyorsanız; Mayıs-Eylül ayları uygun olacaktır. Şayet bu tatili güney kesimlerde planlıyorsanız, Temmuz-Ağustos aylarının kavurucu sıcaklarla geçme ihtimali yüksek diyebiliriz. Aralık-Şubat arası sert kışlara denk gelebileceğiniz kuzey kesimler içinse; Mart-Kasım arası, gezmek için en keyifli dönem olacaktır.

Amerika’nın, sadece New York’tan ibaret olmadığını biliyor ve keşfetmek için fırsat kolluyorsanız; büyük Amerikan rüyasıyla tanışmaya hazırsınız demektir. Biz de, Amerika'nın mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerini sizin için listeledik.

 • New York

  New York

  New York’un filmlere konu olan, her ziyaretçinin fotoğraf albümünde mutlaka yer alan ikonik yapıları, turistlerin en çok ilgisini çeken noktalardır. Amerikan kültürünün en önemli ikonu olan Özgürlük Heykeli, uzun yıllar boyunca dünyanın en uzun gökdeleni olmuş Empire State Building, art deco ve New York denince ilk akla gelen simgelerden olan zarif Chrysler Binası, devasa eğlence ve alışveriş merkezi Rockefeller Center ve romantik film sahnelerinde çok kez denk geldiğimiz Brooklyn Bridge, “Yeni Başlayanlar İçin Amerika” adlı gezi rehberlerinde, en başta bulunan yapılardır. Dev LED ekranlarla çevrili, sanat ve eğlence anlamında her türlü seçeneği sunan Times Square, Amerika’nın en zengin caddesi 5th Avenue, tasarımcıları ve alternatif mekanlarıyla öne çıkan Soho, Çin ve İtalyan Mahalleleri, yazın piknik, kışın buz pateni yapılan Central Park, New York’u yaşayarak gezmek ve Amerikan popüler kültürünü anlamak için gezmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Los Angeles

  Los Angeles

  Los Angeles, sinema dünyasından bütün ünlülerin ayak basmış olduğu, sinemaseverler için kutsal sayılabilecek Hollywood’a ev sahipliği yapar. Oscar törenlerinin düzenlendiği Dolby Theatre ve Hollywood oyuncularının el izlerinin bulunduğu Walk of Fame, Hollywood’un en dikkat çeken unsurlarıdır. Devasa tiyatroları ve venüleriyle ünlü Music Center; Hollywood’da çekilen filmlerin stüdyolarını ziyaret edebileceğiniz Universal Studios, Amerikan film ve müzik dünyasını iliklerinize kadar hissedebileceğiniz iki önemli yer. Her yaş grubundan insan için oldukça heyecan verici olan Disneyland, muhtemelen Los Angeles’ta geçireceğiniz en keyifli zamanı sunacaktır. Ayrıca, şahane restoranları ve altın renkli kumsallarıyla Santa Monica, film yıldızlarının evlerinin olduğu ve sörfçülerin uğrak noktası Malibu, Los Angeles’ın en hareketli ve bilindik plajı olan Venice Beach, okyanus tatilinin keyfini çıkarmak için en doğru noktalar olacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Las Vegas

  Las Vegas

  Las Vegas dendiğinde ilk akla gelen şey olan kumarhaneleri de içinde barındıran, dünyadan belli başlı şehirlerin kopyalandığı devasa tema otelleri ve her köşede karşınıza çıkabilecek büyük-küçük showları ile şehir, adeta bir harikalar diyarıdır. Las Vegas’ın Strip olarak adlandırılan bu bölgesinde en göze çarpan sembol oteli, belki de Bellagio. Bellagio Hotel’i bu kadar farklı kılan özellikse kuşkusuz, önündeki devasa havuzda saat 19.00’da başlayan ve her 15 dakikada bir yenilenen su şovu. Las Vegas ve şov demişken, ne olursa olsun görmeden dönmemenizi tavsiye edeceğimiz şov ise Cirque De Soleil, çünkü burası onların evi. Bu kadar cümbüş yeter dediğiniz noktada ise, tüm ihtişamıyla kendinizi meşhur Grand Canyon’a atabilirsiniz. Grand Canyon (Büyük Kanyon) yaklaşık olarak 7 saat mesafede bulunmaktadır. Helikopter ile bu turu gerçekleştirmeniz mümkün.

  devamı için tıklayın
 • San Francisco

  San Francisco

  California eyaletine bağlı şehir, yokuşlarında giden tramvayları ve ikonik kırmızı köprüsüyle hafızalara kazınmıştır. Modern mimari ile harmanlanmış Victoria mimarisi, doğal güzelliklerinin yanı sıra sanatsal çekim noktalarıyla entelektüel bir şehirdir. Golden Gate Köprüsü; şehri 360 derece gözlemleme olanağı sağlayan Coit Tower; şehrin her köşesinden kendini gösteren Transamerica binası, San Francisco seyahatinde ziyaret edilmesi gereken en sembolik yapılardır. Turistlerin en çok ilgisini çeken alanlardan biri; deniz aslanları, eğlence merkezleri, mağaza ve restoranlarıyla bir tür kompleks olan Fisherman’s Wharf’tır. Alternatif dükkanlarıyla San Francisco’nun en özgürlükçü mahallesi Castro, eski fabrikalardan bozma galeriler, butikler ve restoranlarla yeniden inşa edilmiş alternatif bir eğlence merkezine dönüştürülmüş Ghirardelli Meydanı, Amerikan metropollerinin olmazsa olmazlarından Chinatown, San Francisco yaşam tarzı ile tanışmanızı sağlayacaktır.

  devamı için tıklayın
 • Miami

  Miami

  Florida Eyaleti’ne bağlı olan şehir, kış mevsimin uğramadığı güneşli havasıyla; hem yerel, hem de yabancı turistin en çok tercih ettiği tatil beldelerindendir. Miami denildiğinde birçok insanın gözünün önüne uçsuz bucaksız plajlar ve sonsuzluk gibi bir okyanus geliyordur. Ana karaya bağlı köprülerle ulaşılan Miami Beach ve Miami’nin en popüler plajı South Beach, Miami’deki deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkaracağınız yerler olacaktır. Restoranları, kafeleri, butikleri ve marina manzarasıyla keyifli zaman harcayabileceğiniz Bayfront Park ve Bayside Market Place, günün her saati hareketli bir bölge olan Ocean Drive, Miami’nin 1930’lardan kalma yüzünü günümüze taşıyan Art Deco District, Miami’ye farklı bir kültürel çeşni ekleyen Latin müziği, restoranları ve dükkanlarıyla ziyaretçilerini Küba’ya götüren Little Havana, Miami'nin vazgeçilmezleri arasındadır.

  devamı için tıklayın
 • Orlando

  Orlando

  Florida Eyaleti’ne bağlı olan şehir, yılda 10 milyon ziyaretçi ağırlar. Farklı yaş gruplarına ve zevklere hitap eden temalı eğlence parklarıyla, şehrin tamamı adeta devasa bir eğlence parkına dönüşmüştür. Daha çok aile seyahatlerinin vazgeçilmez cazibe noktalarından olan Walt Disney World, Magic Kingdom, Animal Kingdom, Epcot Theme Park ve MGM Studios ile hem çocuklara hem de ebeveynlere keyifli aktiviteler sunar. Sadece bir film stüdyosu olmanın dışına çıkan Universal Studios; Universal’s Island of Adventure ve City Walk kompleksleriyle, ziyaretçilerine hem öğretici, hem eğlendirici, hem de heyecanlı zaman geçirtmeyi vaat ediyor. Orlando’nun sıcak havasının keyfini, biraz da ıslanarak çıkarmak isterseniz; Disney’in popüler su parkı Typhoon Lagoon’da ve Orlando’nun ilk su parkı Wet‘n Wild’da, gün boyu kurumadan, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız, ıslak bir gün geçirebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • New Orleans

  New Orleans

  Louisiana eyaletinde yer alan şehir, Jazz müziğin ana vatanı olarak nam salmıştır. Bulunduğu coğrafi konum sebebiyle; müzik, mutfak, dil, mimari anlamında farklı kültürlerin ahengi ve leziz harmanıyla bezenmiş bir şehirdir. Mimarisinde Fransız etkisinin fazlaca hissedildiği, film sahnelerinden tanıdık gelen ve şehrin en eski yerleşim yeri olan French Quarter; eğlence mekanları, eşsiz restoran ve butikleri, kulüplerden yükselen Jazz müzik nameleriyle şehrin en büyüleyici noktasıdır. Jackson Meydanı ve Burbon Caddesi, bölgenin en bilindik ve popüler merkezleridir. French Quarter bölgesinin ara sokaklarında kaybolup, leziz Havana sandviçlerini deneyebilir, Latin Amerika mutfağıyla harmanlanmış lezzetleri keşfedebilirsiniz.

  devamı için tıklayın

Amerika, dünyanın her yerinden göç alan bir ülke olup, belli bir tarihi ırka veya kültüre bağlı olmadığından, süregelen kültürel bir mutfağı yoktur. Dünyayı çılgıncasına saran fast food kültürünü saymazsak, bir Amerikan yemek kültüründen bahsedemeyiz. Donut, pancake, hot dog (sosisli sandviç) gibi lezzetler; nadir Amerikan yemeklerindendir.

         

Günümüzde Amerikan mutfağı, zamanında Amerika’ya göç eden İngiliz, İtalyan, Çinli, Japon, Arap ve Meksikalıların yemek kültürlerinin tam bir kombinasyonudur. Bu kombinasyona tabiri caizse Dünya Mutfağı diyebiliriz. Binbir milletten insanı bir araya getirerek ortak bir kültür (melting pot) yaratan Amerika, aynı zamanda ortak bir yemek kültürü de yaratmıştır. Damak tadınıza hitap eden her türlü mutfağa ulaşabileceğiniz Amerika’da, yemekleri yapan insanların gerçekten o ülkelerden göç eden insanlar olması, sahiden de o ülkenin yemeklerini yiyeceğiniz anlamına gelir.

 

Hemen hemen her şehirde denk gelebileceğiniz Chinatownlar'da mutlaka Çin yemekleri denemeli; Güney Amerika’dan Küba ve Meksika yemeklerinin mutlaka tadına bakmanızı öneriyoruz. Milliyetsiz bir restorana girdiğinizde de dünya mutfağından seçme lezzetler göreceğinizden, çok zorlanmadan karar verebilirsiniz. Ama porsiyonların fazlaca büyük olma ihtimalini gözden kaçırmayın: Amerika'da büyük boy gerçekten de büyüktür.

         

ABD için vize gerekir mi? Vize nasıl alınır?

Amerika vizesi, ABD konsolosluğu tarafından verilir. Önceden alacağınız randevu ve hazırladığınız evraklarla, bizzat kendiniz başvurmalısınız.

 

ABD'nin Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Amerika çok büyük bir ülke olduğundan, kendi içerisinde bile saat farklılıkları vardır. Amerika’nın doğu yakası yerel saati bizden 6 saat geriyken, batı yakası yerel saati 9 saat geridir.

 

ABD’de hava durumu ve iklim nasıldır?

Amerika büyük bir coğrafyaya yayılmış bir ülke olduğundan, sabit bir iklimden bahsetmek söz konusu değildir. Neredeyse üç yakası okyanuslarla çevrili olan ülkenin, doğu ve batısındaki sıra dağlar sebebiyle ılıman okyanus iklimi içlere ulaşamaz. Okyanus ikliminin hüküm sürdüğü sahil kesimlerinde iklim ılımandır. İç kısımlarda karasal iklim hüküm sürer, yer yer çöllere rastlanır. Güney bölgelerde tropikal iklim gözlemlenirken, kuzey kısımlarda kışların oldukça sert, yazların ise sıcak olduğu karasal bir iklim gözlenir.

 

ABD’de kullanılan para birimi nedir?

Amerika’nın para birimi Amerikan Dolarıdır (USD).

 

ABD'de genel olarak fiyatlar nasıldır?

Amerika’da fiyatlar her eyalette uygulanan farklı vergi yükümlülüklerine, eyaletin kira politikasına ve tabi ki restoranların konumlandıkları yere göre oldukça farklılık gösterir. Zincir restoranlarda yemek yediğinizde şaşırmayacağınız fiyatlar görebilecekken, butik restoranlar sürprizli fiyatlar çıkarabilirler. Kafe-bar-restoran arası mekanlarda 8-12 USD civarına hamburger, pizza, salata, tavuk gibi yemekler yiyebilirsiniz. Et yemeklerini, 12-18 USD civarına yiyebilir, 1 sürahi kokteyli 20-25 USD civarına, birayı 5 USD civarına, suyu 2.5-3.5 USD civarına içebilirsiniz. Sandviç barlardan, 4-5 USD civarına devasa sandviçler hazırlatabilirsiniz. Chinatown’da, ülkemizde yediğimiz pahalı Uzak Doğu yemeklerini daha makul fiyatlara yiyebilirsiniz.

Alışveriş açısından, New York şehrinin biraz dışında konumlanan outletler, alışveriş severlerin kendilerini kaybetmelerine sebep olabilir. Göreceğiniz fiyatların şaşkınlık yaratabileceği outletlere, gerçekten çok alışveriş yapmayı planlıyorsanız gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü outletlere götüren turlar, oldukça hatırı sayılır bir meblağ talep etmektedir.

 

ABD'de restoran & mağazalar kaça kadar açıktır? Hangi günler kapalıdır?

Pazartesi-Cumartesi arası, sabah 09.00-10.00 arası açılan mağazalar, akşamları 20.00-22.00’a kadar açık kalır. Pazar günleri 11.00-12.00 arası açılan mağazalar, 17.00-19.00 arası kepenk indirirler. Ufak butik ve dükkanlar ise, Pazar günleri hiç açmazlar. Şükran günü, Noel gibi özel günlerde, hiçbir yerde açık dükkân bulamazsınız. Restoranlar, verdikleri hizmet çerçevesinde saatlerini belirler. Las Vegas ise tamamen bir istisnadır ve 7/24 yaşayan ve hizmet veren bir şehirdir.

 

ABD'nin en önemli şehirlerini gezmek için kaç gün gerekir?

Amerika, hem ülkemizden gitmesi zaman alan, hem de iç hat uçuşları bile oldukça uzun süren, uzak ve büyük bir ülkedir. Eğer büyük şehirlerden birkaçını gezmek niyetindeyseniz, yollarda geçireceğiniz zamanları da, hesaba katarak en az 10 gün gibi bir süre ayırmanızı tavsiye ederiz. 10 gün bile yeterli olmayacaktır. ABD, bir seferde fethedilebilecek bir ülke değildir.

 

ABD için Önemli Tarihler:

Bağımsızlık Günü: Bağımsızlık Günü ya da "Fourth of July", şüphesiz Amerika'nın en büyük ve en ünlü özel günüdür. 1776 yılında Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalandığı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın başlangıcı olan 4 Temmuz, bütün ülkede büyük coşkuyla kutlanır. Her yer Amerikan bayrakalrıyla donatılır. Akşam, güneş batıktan hemen sonra ise havai fişek gösterileri başlar.

Kolombus Günü: Amerika'yı bulan kaşif Kristof Kolomb'un anıldığı Kolombus Günü, ABD'de tartışmalı bir bayramdır. Eyaletlere ve şehirlere göre değişmekle birlikte ülkenin büyük çoğunluğunda Ekim ayının 2. pazartesi günü kutlanan gün, şehir merkezlerinde büyük geçit törenleri düzenlenir. Kolombus Günü, özellikle İtalyan-Amerikan vatandaşları arasında yaygındır.

Cadılar Bayramı: Cadılar Bayramı ya da asıl adıyla "Halloween", aslında ölüleri ve azizleri anma günüyken, günümüz Amerikası'nda çok daha farklı bir role evrilmiştir. Aslen bir Pagan bayramı olan Halloween, zaman içinde Batı Hristiyan inancı tarafından benimsenmiştir. Günümüzde hala Amerikan Katolik kliselerinde Halloween zamanı etkinlikler düzenlenir. Asıl olarak ise Halloween, çocukların kapı kapı gezip şeker ya da şaka oynadığı, büyüklerin ise binbir türlü kostüm giyerek partiler düzenlediği bir özel gün halini almıştır.

Şükran Günü: Şükran Günü ya da orijinal adıyla Thanksgiving, aslen bir hasat vestivalidir. Amerikan ulusal bilincinde yeri çok büyük olan gün, günümüzde geniş aile ile birlikte kutlanan, aile değerlerinin hatırlandığı ve onore edildiği bir hal almıştır. Büyük şehirlerde yaşayan insanlar memleketlerine, ailelerinin yanlarına gider, aileleriyle birlikte olurlar. Şükran Günü sofrasında tam pişmiş bütün bir hindi asla eksik olmaz. Şükran Günü'nün en ilginç yanı ise, her yıl Amerikan Başkanı'nın bir hindiyi seçerek affetmesi, hayatını bağışlamasıdır. Bu hindilere, yaşamlarının sonuna kadar iyi bakılır.

 

5 dakikada İngilizce 10 kelimelik/cümlelik dil rehberi

Evet -  Yes (yes)

Hayır - No (no)

Teşekkür ederim - Thank you (tenk yu)

Rica ederim - You’re welcome (yor velkam)

Affedersiniz - Sorry (sori)

Günaydın - Good Morning (gud morning)

İyi akşamlar - Good Evening (gud ivning)

Hesabı alabilir miyim? -  Check, please? (çek pıliis)

Şehir merkezine nasıl gidebilirim? – How can I go to the city center? (hav ken ay go to dı siti sentır)

Lütfen bana yardım edebilir misiniz? – Could you please help me? (kulc yu piliis help mi)

 

ABD’ye gitmeden önce bilmeniz gereken 10 şey:

1. Amerika’nın iç hat uçuşları oldukça uzun sürebilir. Örneğin New York’tan Los Angeles’a gitmek yaklaşık 6 saat sürerken, New York’tan Londra’ya gitmek 7 saat sürer.

2. Yemekler, eşyalar veya ekonomi için kullanılan terimler, eyaletten eyalete değişebilir. Mesela sodaya Kuzey eyaletlerinde "soda" denilirken, Doğu eyaletleri ve California'da "pop" denir.

3. Bahşiş, Amerika’da çok ama çok önemlidir. Standart bahşiş oranı genellikle hesabın %15'idir ama %20 bırakırsanız alkışlar size gelir.

4. San Francisco ve New York birçok Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapar. Eğer gastronomi meraklısıysanız, önceden rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

5. Amerikan metrik sistemi, dünyanın geri kalanından farklıdır. Mil, yarda gibi ölçüler kullanırlar.

6. Hesap geldiğinde, menüde gördüğünüz fiyatlardan biraz daha yüksek bir meblağ göreceksiniz. O sonradan eklenen kalemin ismi, vergi.

7. Amerika hava limanlarında transit işlemleri, diğer ülke hava limanlarından farklıdır. Eğer Amerika üzerinden Kanada veya Meksika gibi bir ülkeye geçecekseniz, Amerikan gümrüğünden geçmeden transit geçmeniz mümkün değil. Bu durumda mağdur olmamak adına, uçuşların arasına birkaç saat koymakta fayda var.

8. Amerikalılar, kişisel alanlarına oldukça düşkünlerdir. Bankamatikte, süpermarkette veya mağazada mecbur kalmadıkça insanlara yarım metreden çok yanaşmamaya özen gösterin.

9. Kimse tersini söylemediği takdirde, Amerika’nın her yerinde musluktan su içebilirsiniz. Musluk suyuna "tap water" denir.

10. Şehirlerde gezerken güvenli bir muhit ile problemli bir muhit arasında sadece bir blok olabilir. Bu sebeple emin olmadığınız muhitlerde, merkezlerden fazlaca uzaklaşmamanızı tavsiye ederiz.