Rönesans’ın başkenti olarak bilinen Floransa, aynı zamanda sanatın da kalbidir. Floransa denince akla ilk olarak Medici ismi gelir. Neredeyse 500 yıl boyunca Floransa ve Toskana’yı yöneten Medici ailesi, sanatı ve sanatçıyı desteklemiş; Floransa'nın bugünkü duruşuna büyük katkıda bulunmuştur.

Medici hanedanının en ünlü üyesi Cosimo de Medici, birçok yetenekli mimara ve ünlü ressama şehrin kapılarını sonuna kadar açmıştır. Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Raphael ve Michalengelo, Medici ailesi tarafından desteklenen dünyaca ünlü sanatçılardan birkaçıdır. Tarih ve sanat meraklıları, bu nedenle Floransa'da doyuma ulaşabilirler. Huzur ve sükûnet arayanlar ise Arno nehrinde aradıklarını bulabilirler. Her yönüyle büyüleyici olan Floransa’ya gelenler, sadece enfes İtalyan mutfağını tecrübe ederek bile şehirden çok mutlu bir şekilde ayrılabilirler.
 

Floransa Nerededir?

Kuzey İtalya'da bulunan Floransa, Arno Nehri'ni çevrelemektedir ve Toskana bölgesinin başkenti olarak bilinir.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den, Floransa'ya direkt uçuş bulunmuyor. Dilerseniz; THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan veya Pegasus ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan haftanın her günü, Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı'na uçabilirsiniz. Floransa ile Bologna arası 105 km'dir. Yaklaşık 45 dakika süren bir tren yolculuğu sonunda, kendinizi Santa Maria Novella İstasyonu'nda bulabilirsiniz.
Bir diğer seçenek ise THY ile İstanbul-Pisa uçuşunu tercih etmek olabilir. Pisa'ya vardıktan sonra, demir veya karayolunu kullanarak; yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Floransa'ya varabilirsiniz.
 

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Floransa’da yaz ayları oldukça sıcak ve kalabalıktır. Müzeler ve restoranlar, turistle dolup taşar. Bu sebepten, en ideal zaman bahar aylarıdır.

 

Floransa’da Şehir İçi Ulaşım:

Otobüs ve tramvay, Floransa’da en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır. Her iki ulaşım seçeneğinin bilet fiyatı da aynıdır ve tramvay istasyonlarında satılmaktadır. Eğer turist olarak gezinize biraz sportif faaliyet de katmak isterseniz, bisiklet kiralayabilirsiniz. Floransa’nın yerlilerinin birçoğunun bisikleti vardır.
 

Floransa'ya seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Floransa tur fiyatlarını buradan karşılaştırın!

Floransa'da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için listeledik:

 • Piazza della Signoria

  Piazza della Signoria

  Floransa'nın en güzel ve en eski meydanıdır. Meydanda bulunan heykeller, alanı adeta bir açık hava müzesine çevirmiştir. Heykeller içinde en dikkat çeken, hiç şüphesiz ki; Michelangelo’nun Davud’unun replikasıdır. Orijinalini görmek isterseniz, adres belli: Galeria Della Accademia. Her hareketli ve görkemli meydanda olduğu gibi, burada da bir kilise bulunmaktadır. Meydanın ortasında, 700 yıllık tarihi belediye binası bulunur. Bandinelli’nin 480 yıllık Herkül ve Casus heykeli binanın girişini süsler. Binanın bir diğer tarafında ise ünlü Neptün Çeşmesi bulunur. Neptün heykelinin yüzünün bilerek Cosimo de Medici’ye benzetildiği yazılır. Sokak sanatçıları ve kafelerle dolu olan meydan oldukça hareketlidir.

  devamı için tıklayın
 • Il Duomo di Firenze

  Il Duomo di Firenze

  Floransa'nın sembollerinden biri olan yapı, gotik tarzda olup başka bir kilise üzerine inşa edilmiştir. Katedralin inşası, 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlamış ancak katedralin şaşalı kubbesi 100 yıldan uzun bir süre bitirilememiştir. Cosimo de Medici’nin liderliğinde inşaat başladıktan yaklaşık 150 yıl sonra katedral tam haliyle hizmete girmiştir. 1982 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilen katedral, geçmişten bugüne kadar Floransa’nın bir numaralı sembolü olmuştur. Katedral kompleksinin etrafında bulunan Piazza Del Duomo meydanı şehrin en önemli ikinci meydanıdır. Bahar ve yaz aylarında meydandaki Roma dondurmacılarını ziyaret edebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Uffizi Müzesi

  Uffizi Müzesi

  Uffizi, İtalya’nın en önemli sanat eserlerinin sergilendiği müzelerden biridir. 16. yy.’da şehrin yaşam damarı olan Arno Nehri’nin kıyısına kurulan müze, Rönesans'ın en büyük ustalarının eserlerine ve daha nice paha biçilemez sanat eserine ev sahipliği yapar. Leonardo Da Vinci, Botticelli, Michelangelo, Raphael, Lippi ve Rembrandt, Uffizi denince ilk akla gelen isimlerdendir. Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu tablosu da Uffizi’de sergilenmektedir. Sadece içindeki tarihi eserler değil, müzenin konumlandığı bina bir tarihi eserdir. Floransa, müzeleriyle ünlü bir şehir ve Uffizi içlerindeki en görkemli olan müzedir. Özellikle tatil ve yaz günlerinde müze girişinde çok uzun kuyruklar olur, sıra gelmesi saatler sürebilir. Bu nedenle online bilet ve sıra beklemeden içeri girilmesine olanak veren bilet satışları mevcuttur.

  devamı için tıklayın
 • Gallerie dell’Accademia

  Gallerie dell’Accademia

  Avrupa’nın ilk resim okuludur. Geçmiş yüzyıllarda (13.yy-16.yy) yaşamış İtalyan ressamlara ait önemli eserlere ev sahipliği yapan müzenin girişi ücretlidir. Michelangelo’nun Davud heykelinin orijinali burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını gezmenizi önersek de kaçırmamanız gereken bir diğer çalışma ise yine Michelangelo’nun “Köleler” adlı 4 heykelden oluşan çalışmasıdır.

  devamı için tıklayın
 • Ponte Vecchio

  Ponte Vecchio

  Floransa denince ilk akla gelen mimari yapılardan biri olan “Eski Köprü”, 800 yıllık bir tarihe eserdir. Açıldığı günden bugüne tüccarlar ve pazarlara ev sahipliği yapan köprü, İtalyan tüccar hayatı ve tarihinin en büyük sembollerindendir. 3 ana kemer üzerine inşa edilmiş köprünün üzerinde de binalar bulunur. Günümüzde bu binalarda kuyumcular ve hediyelik eşya satıcıları vardır. Floransa’nın bu meşhur köprüsünün fotoğrafını, diğer köprülerin herhangi birinden geçerken çekebilir; daha sonra da buradan geçip, Piazzale Michelangelo‘ya çıkabilirsiniz. Bu tepeden de şehri izleyebilirsiniz.

  devamı için tıklayın
 • Piazzale Michelangelo

  Piazzale Michelangelo

  Piazzale Michelangelo, şehir merkezine oldukça yakın bir konuma sahiptir ve ziyaretçilerine muhteşem bir panoramik şehir manzarası sunar. Yürüyerek tepeye çıkmak en fazla yarım saat sürer. Tepeye çıktığınızda, telefon ve fotoğraf makinelerinizin şarjı olduğundan emin olun çünkü ihtiyacınız olacaktır. Yaz aylarında daha kolay bir yürüyüş istiyorsanız tırmanışınızı akşam saatlerine gelecek şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. Sokak ve binaların üzerindeki ışıklar yandıktan sonra Floransa birçok turistin asla tecrübe etmediği bambaşka bir çehreye bürünür.

  devamı için tıklayın

Floransa'da Ne yenir? Ne içilir?

Floransa mutfağı oldukça zengindir. Klasik İtalyan mutfağına has; sebze, et, zeytinyağı ve peynir ağırlıklı tüketilen yemeklerin yanı sıra; birbirinden lezzetli yöresel yemekleri de tatma fırsatını yakalayabilirsiniz. Floransa’nın yemek kültüründe, çorbalar ve tatlılar öne çıkar. Zuppa di cipolle (Soğan Çorbası), Affettati Misti (Soğuk Dilimli Et) ve Lasagne al Forno (Lazanya); Floransa’ya ait özel yemeklerden sadece bazılarıdır. 

 • l Bufalo Trippone

  l Bufalo Trippone

  Sandviçleriyle ünlü olan bu klasik mekân, Floransa’nın en ünlülerindendir. Özellikle etli sandviçleri ve şaraplarıyla öne çıkan bu küçük mekân kısa ve hızlı bir gün ortası yemeğinin vazgeçilmez yerlerinden biridir.

  devamı için tıklayın
 • Lovelife

  Lovelife

  Çok lezzetli sebze ve meyve sularının bulunduğu mekân, sağlıklı ve kişiye özel karışımlar hazırlamakta ustadır. Bu içecekler sayesinde zamandan tasarruf edebilir; pratik bir şekilde bir öğününüzü Lovelife’da geçirebilirsiniz. Veganlar ve sağlıklı beslenenler için çok uygun bir seçenektir.

  devamı için tıklayın
 • Gelateria Badiani

  Gelateria Badiani

  İtalya’da dondurma yazın yenen serinletici bir tatlının çok ötesindedir. Yılın her anı yemek isteyebilirsiniz. Badiani de şehirdeki tarihi dondurmacılardan biridir. 1979 yılında Badiani’de yepyeni bir dondurma aroması keşfedilmiş ve bu aromaya 16.yy’da dondurmayı bulan Buontalenti’nin adı verilmiştir. Tarifi hala gizli tutulan bu aromayı mutlaka gidip denemelisiniz.

  devamı için tıklayın
 • Ararat Restaurant

  Ararat Restaurant

  Ararat, şehir merkezine çok uzak olmayan Novoli bölgesinde yer alıyor. Etoburlar için favori bir mekân. Et dışında fazla bir seçeneğin olmadığı restoranda, yemeğinize çok kaliteli şaraplar eşlik ediyor. Sahibi bir Ermeni göçmeni olan mekân, Kafkas mutfağı ile İtalyan mutfağını sentezliyor.

  devamı için tıklayın

 

Eğer başka hiçbir şey yapmak istemiyor, sadece güzel Toskana havasını ciğerlerinize çekmek ve güneşi hissetmek istiyorsanız Arno Nehri ve çevresinde ferahlatıcı ve uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hoşunuza giden bir yol kenarı kafesinde dinlenirken taze sıkılmış limonata ya da bir kadeh şarap içebilirsiniz. Floransa denince akla ilk gelen tarih ve sanattır, sonrasında ise tabii ki İtalya’nın her şehrinde olduğu gibi alışveriştir. Burada giyim kuşama dair bir sürü markayı bir arada bulabilirsiniz. Sokaklarda dolaşan yerel halkın günlük giyimi bile çok şıktır. Kıyafetin dışında; antikalar, deri ve el yapımı eşyalar da şehirde bulabileceğiniz yöresel ürünlerin başında geliyor. 

 • Piazza Santo Spirito

  Piazza Santo Spirito

  Floransa’nın merkezinde bulunan, restoran ve barlar tarafından kuşatılmış bu popüler alan, bir zamanlar çok fakir bir bölgeymiş. Şimdilerde; yaratıcı kesimin ve sanatçıların yaşadığı meydan gençliğin buluşma noktası olmuş durumda. Günün her saati dolup taşan meydan, geceleri ise bir başka. Meydan, turistler ve yerellerin beraber eğlendiği, oldukça canlı bir yer haline gelmiş.

  devamı için tıklayın
 • Jazz Club

  Jazz Club

  Via Nuova de'Caccini’de bulunan kulüp, Jazz müziğin yanında, farklı bölümlerinde farklı farklı türlerde müzikleri de ziyaretçilerine sunuyor. Birbirinden keyifli barmenler harika kokteyller hazırlıyor ve sabaha kadar sınırsız eğlence sizi bekliyor. Long Island Ice Tea, mekanın favori içeceklerin başında geliyor. Girişte, üyelik kartınızı sorduklarında panik yapmayın; 6 Euro’ya sahip olabilirsiniz ve ayrıca yanında bedava içecek de var.

  devamı için tıklayın
 • The Joshua Tree Pub

  The Joshua Tree Pub

  Ana tren istasyonuna çok yakın olan bu bar, happy hour’larıyla ünlü. Saat 21:00’e kadar, akşam yemeğinden önce uğranabilecek keyifli bir yer. Gece, çok çılgın bir yere dönen mekân, kaliteli müzik ve uygun fiyatlı içecekleriyle meşhur. Tüm içecekler, 5 Euro ve çok leziz.

  devamı için tıklayın
 • Surf Ventura Club

  Surf Ventura Club

  Via Ser Ventura Monachi’de saklanmış süper bir mekân. Girişte size verilen formu doldurup, üyelik kartı alıyorsunuz. Mekânın renkli dekorasyonu, duvardaki resimler ve müşteri notları ortamı canlandırıyor. Alkollü içeceklerin hepsi aynı fiyat, fakat su biraz pahalıdır.

  devamı için tıklayın
 • Tender Club

  Tender Club

  Rock müzikseverler, buraya lütfen. Lokal grupların canlı çaldığı ve hafta sonları çok hareketli olan bu mekânın favori içeceği; tabii ki bira. Her yıl, sonbaharda mekânda Rock müzik yarışması düzenleniyor ve İtalya’nın her bölgesinden gruplar geliyor. Hiçbir zaman çok kalabalık değil, o yüzden ideal bir mekân.

  devamı için tıklayın

Floransa’ya vize gerekir mi? Vize nasıl alınır?

İtalya’yı ziyaret etmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir.
 
 

Floransa’da havaalanı ve tren garının kent merkezine uzaklığı nedir?

Floransa Havalimanı şehir merkezine 4km mesafededir. Ne yazık ki Türkiye’den Floransa’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Başka şehirlerden Floransa’ya geçmeyi planlıyorsanız kullanabilirsiniz.

Floransa'da bulunan ana tren garı, şehir merkezine yaya olarak 15 dakika uzaklıktadır. Eğer bavulunuz hafifse ve yorgun değilseniz, küçük bir yürüyüşle kısa sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

Floransa’nın Türkiye ile saat farkı ne kadardır?

Floransa, İtalya’nın geri kalanı gibi UTC +2 saat dilimindedir. Türkiye artık yaz saati uygulamasını kullanmadığı için Floransa, kış aylarında 2; yaz aylarında ise 1 saat geridedir

Floransa’da hava durumu nasıldır?

Şehirde, ılıman okyanus iklimi hakimdir. Yazları çok sıcaktır. En güzel ve ılık zamanı, bahar aylarıdır. Floransa, bir vadi yatağında yer almaktadır. Bu durum, hava koşullarını değişken kılmaktadır. Bahar ayları ılık olsa da yağış görülmektedir. Şehrin en soğuk zamanı Aralık ayıdır.

 

Floransa’da hangi para birimi kullanılır?

İtalya’nın kalanı gibi Floransa’da da Euro (€) kullanılır.

Floransa’da genel olarak fiyatlar nasıldır?

Floransa'da yeme-içme konusunda, her bütçeye uygun bir seçenek bulmak mümkündür. Uygun bir restoranda, bir menü 10-15 Euro arası iken; şık bir restoranda bu fiyat 40-50 Euro’ya çıkabiliyor. Bu fiyatlara, genelde şarap dahildir. Kokteyller ve diğer alkollü içecekler de 5-10 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Eğer Happy Hour’a denk gelirseniz bu fiyatlar daha da uygun hale geliyor.

Küçük su: 1 €

Kahve: 1.3€

Big Mac: 7€

Uygun bir restoranda tek kişilik yemek: 15€

Orta sınıf bir restoranda 2 kişilik 3 kap yemek: 55€

Yerel bira: 5€

Tek binişlik otobüs bileti: 1.2€

Benzin: 1.45€/litre
 
 

Floransa’da mağazalar & restoranlar hangi saat aralığında açıktır?

Floransa’da dükkanlar, genelde pazartesi günleri 15:30-20:00 arası açıktır. Salı-Cumartesi ise 10:00-13:00 ve 16:00-20:00 arası açıktır. Bazı dükkanlar pazar günü de açıktır ama genelde hemen hemen hepsi, özellikle küçük olanlar kapalıdır. Restoranlar, 12:00-14:30 arası ve akşam yemeği için genellikle 19:00-23:00 arası açıktır. Çoğu restoran, pazar günleri kapalıdır.

Floransa’yı gezmek için kaç gün gerekir?

Zamanınızı verimli bir şekilde planlarsanız, 2-3 gün yeterli olacaktır.

Floransa’nın tehlikeli bölgeleri nereleridir?

Floransa, refah seviyesinin yüksek olduğu güvenli bir şehirdir; dolayısıyla pek fazla güvenlik problemi yaşanmaz. Fakat turistik bölgelerde siz yine de çantalarınıza ve ceplerinize dikkat edin birçok turistik şehirde olduğu gibi Floransa’da da yankesiciler vardır.

Floransa için önemli tarihler nelerdir?

Floransa Yeni Yılı: 25 Mart’ta düzenlenen kutlamalarda Orta Çağ geçitleri ve festivaller düzenlenir.
Scoppio Del Carro: Her yıl Paskalya’da kutlanan festivalde beyaz öküzler tarafından çekilen kocaman bir yük arabası, Orta Çağ giyimli askerler ve davulcular eşliğinde şehrin içinden geçirilir ve katedralin önüne getirilir. Şehrin başpiskoposu beyaz bir kuğu biçimindeki roketin fitilini yakar. Roket, Kutsal Ruh’u simgeleyen roket yük arabasına çarpar ve arabanın üstündeki havai fişekleri patlatır; izleyiciler için muhteşem bir görsel şölen sunar. Scoppio Del Carro’da, hayatınız boyunca görebileceğiniz en yakın mesafe havai fişek gösterisini deneyimleyebilirsiniz.

Festa di Anna Maria Medici: 1743'te vefat eden Medici ailesinin son ferdi olan Anna Maria anısına düzenlenen etkinlikte farklı kıyafetler giyilerek geçitler düzenlenir ve mezar ziyareti yapılır.

Giotto Jaz Festivali: Her yıl Floransa’nın hemen yakınındaki Vicchio komününde gerçekleştirilen Giotto Jaz Festivali, yazın gelişini müjdelercesine havaların ısınmaya başladığı mart ayında yapılır. Her yıl birbirinden önemli isimlerin katıldığı festival, bu yıl 20. yılını kutladı.

Teatro della Pergola Konserleri: Yıl boyunca 350 yıllık tarihi Pergola opera binasında klasik müzik konserleri düzenlenir. Sürekli düzenlenen ve farklı disiplinlerden sanatçıların verdiği konserler, klasik müzik severler için asla kaçırılmaması gereken bir fırsat. 
 

Floransa’ya gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken 8 şey​:

1. Eğer kamp hayatını seviyorsanız, Piazzale Michelangelo tepesinde bulunan Campo Di Michelangelo tam size göre. Üstelik kendi çadırınız olmasa da olur: Kamp alanında hem çadırlar hem de daha büyük, içinde ranza olan tenteler var. Eğer otellerde para harcamak istemiyorsanız, hem hesaplı hem de doğaya daha yakın bir şekilde geceleri güzel Toskana havasının keyfine varabilirsiniz. Kamp alanında bir restoran ve farklı temalı etkinlikler düzenleyen bir bar da vardır. 

2. Pisa, 1 saat civarı süren bir mesafede bulunduğu için, trenle günü birlik bir ziyareti hak ediyor. Dünyaca ünlü Pisa Kulesi ve Mucizeler Meydanı, görülecek yerlerin başında geliyor. Pisa için, yarım günlük bir tur yeterli olacaktır.

3. Toskana’nın başkentine gelip de bu romantik ortamda Toskana şaraplarından tatmamak olmaz. Floransa’nın gece hayatı çok dinamik olmadığı için, özellikle yaz aylarında şarabını kapan soluğu Piazzale Michelangelo tepesinde alıyor.

4. Toskana’nın kaliteli ve içimi güzel şaraplarını tatmak için, günlük şarap turlarına katılabilirsiniz. Muhteşem üzümleriyle ve bu üzümlerden sanat eserleri çıkaran şaraphaneleriyle ünlü olan Chianti Bölgesi şehir merkezine otobüsle sadece 1 saatlik mesafededir.  Şehir merkezine en yakın mesafedeki Greve ve Panzano komünlerinin şaraphaneleri Chianti’nin en popülerlerindendir. İsterseniz günlük gerçekleştirilen şarap tadım turlarına katılabilir isterseniz de otobüs veya araba kiralayarak ile kendiniz gidebilirsiniz.

5. Floransa’da “Aperitivo” kültürü oldukça yaygındır. Aperitivo, dilimizde atıştırma anlamına geliyor. 19:00-21:00 arası, akşam yemeği öncesi uzun büfelerde yiyecekler oluyor ve bir içki aldığınızda; ücretsiz olarak bu yiyeceklerden faydalanabiliyorsunuz.

6. Floransa’da gece hayatı, gece kulüplerinden ziyade meydanlarda ve sokaklarda hüküm sürüyor. Merdivenler ve kaldırımlar, insanlarla dolup taşıyor.

7. Floransa’nın “eski şehir” bölgesine kayıtlı olmayan arabalar giremez, yüklü bir para cezası vardır. Eğer araç kiralamak ve şehir içinde arabayla gezmek istiyorsanız kaldığınız otele plakanızı bildirmeniz gerekiyor.

8. UNESCO’ya göre dünyanın sanat mirasının üçte biri Floransa’dadır. Dünyanın en ünlü sanatçılarından Leonardo da Vinci, Floransalıdır. Bu baş döndüren gerçeklere rağmen, Floransa ziyaretinizi sadece müzeler ve kiliselerin içinde geçirmeyin. Doğal güzellikleriyle, yemyeşil çevresiyle ve canlı sokaklarıyla Floransa her haliyle çok güzel bir şehirdir. Zevk almaya bakın.