• Hakkari Hakkında Genel Bilgiler

    Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Hakkari, bulunduğu stratejik konum sebebiyle tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Zap Vadisi'nin güneyine kurulu olan şehrin, merkezi hariç üç adet ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca'dır. Birden çok ülkeye komşu olan Hakkari'nin doğusunda İran, güneyinde ise Irak bulunur. Şehir, bölgenin en dağlık alanlarından biridir.
     
    Şehrin tarihine baktığımızda ise 10. yüzyıla kadar çok fazla bir bilgiye ulaşamıyoruz. Zorlu coğrafi şartlardan dolayı çok fazla gezgin ve tarihçinin şehre gitmediği düşünülüyor. Ancak şehre dair Osmanlı döneminden kalma birçok kayda ulaşmak mümkün. Bu dönemden önce ise şehir, uzun bir zaman Nasturi egemenliğine, sonrasında ise Pers ve Arap kontrolüne girmiştir.
     
    Sizin için, Hakkari uçak biletinizi almadan önce şehre dair bilmeniz gereken her şeyi özetleyen bu rehberi hazırladık. Uçaktan iner inmez şehri yerlisi gibi dolaşmak isterseniz okumaya devam edin.

Hakkari Gezilecek Yerler

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle göz dolduran bu şehri ziyaret etmek için birçok sebep var. Size hemen bir Hakkari uçak bileti aldırtacak tüm bu turistik noktaları sizin için listeledik:
 
Meydan Medresesi
Hakkari turunuza şehir merkezinde bulunan bu medreseden başlamanızı öneriyoruz. Bölgenin önde gelen tarihi yapıları arasında bulunan medrese, 1700'lü yıllara ait. Girişinde bir kitabe bulunsa da kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.
 
Hakkari Kayak Merkezi 
Şehre hangi mevsimde geldiğiniz, ziyaretiniz boyunca nereleri gezip görebileceğiniz üzerinde etkili olabilir. Bölge çok dağlık olduğundan, kayak yapmak için oldukça uygundur. Konum olarak Merga Büten Yaylası'nda bulunan merkez, şehre ortalama 10 - 12 kilometre uzaklıktadır. Merkezin en büyük özelliği ise kayak sezonunu ilk açan ve son kapatan kayak merkezi olmasıdır. Bölgede yılın uzun bir dönemi kar yağışı devam ettiği için ortalama 6 ay kayak yapabilmeniz bu merkezde mümkündür. Kayakla ilgiliyseniz Hakkari uçak biletinizi ayırtmak için bir sebep daha!
 
Hakkari Kilim Müzesi
Hakkari'de de şehir merkezinde bir Kilim Müzesi bulunmaktadır. Eğer tarihe ve el sanatlarına ilginiz varsa bu müzeyi gezmek sizin için güzel bir seçenek olabilir.
 
Şemdinli Taş Köprü 
Tarihi yapılara olan merakınız fazlaysa bir diğer durağınız Taş Köprü olabilir. Şemdinli ilçesinde yer alan köprü Şemdinli Deresi üzerine yapılmıştır. İlçeden ulaşımı oldukça kolay olan köprüyü görmeden dönmeyin.
 
Kayme Sarayı 
Taş Köprü'yü görmek için Şemdinli’ye geldiğinizde Kayme Sarayı'nı da ziyaret edebilirsiniz. Yalnızca bazı duvarları ayakta kalmayı başarmış sarayın restorasyon çalışmaları sürmektedir.
 
Seyithan Gölü 
Gölü, kenti çevreleyen onlarca ihtişamlı dağdan birinin en tepe noktasında yer almaktadır. Cilo Dağı'nın en üst noktalarında bulunan Berçelan Yaylası'nda yer alan gölün çevresi yaz aylarında hala göçece yaşamı sürdüren insanlarla dolmaktadır. Son dönemde çeşitli dağcı ve doğaseverin bölgeye yaptığı ziyaretler ve gösterilen ilgi, gölün popüler hale gelmesini sağlamıştır. Çeşitli noktalardan Seyithan Gölü’ne doğa yürüyüşleri ve kamp amaçlı geziler düzenlenmektedir.
 
Cennet Cehennem Vadisi
Seyithan Gölü gibi yine Cilo Dağı'nda bulunan bu vadi, özellikle bahar aylarında muntazam bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Vadinin bir bölgesi dev buzullarla kaplıyken, bir tarafı çeşitli çiçek ve ağaçlarla bezeli. Aynı zamanda bölge halkı, vadiyi mantar toplamak için de ziyaret etmektedir. Ülkemizde yetişen en lezzetli mantarlardan bazılarının bu vadide yetiştiği söyleniyor. Ayrıca doğa sporları için de vadide çeşitli çalışmalar yapılmış. Özel olarak düzenlenmiş bir kamp alanı ve meraklıları için kaya tırmanışı parkurları mevcut.
 
Kaya Resimleri
Bu özel ve tarihi kaya resimlerini görmek isterseniz Gevaruk ve Tirşin yaylalarına uğramanız gerekiyor. Bir açık hava müzesi geziyormuş havası yaratan bölgede sizleri yüzlerce duvar resmi bekliyor.
Siz de bu harika şehri kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız tek gereken bir Hakkari uçak bileti. Mesafe gözünüzü korkutmasın, şehre uçakla ulaşmak oldukça kolay.

Hakkari'ye Nasıl Gidilir?

Şehre hem karayolu hem de havayoluyla ulaşmak mümkün. Yakın bölgelerden Hakkari’ye gitmek isterseniz özel aracınızla şehre ulaşabilirsiniz. Çoğu şehirden Hakkari’ye direkt olarak sefer yapan otobüs firmalarından da bilet edinebilirsiniz. Ancak 2015 yılından bu yana şehre en kolay ulaşım uçaklar ile gerçekleşiyor. Hakkari uçak biletinizi önceden alarak şehre oldukça hızlı ve uygun fiyatlarla uçakla gitmeniz mümkün.
 
Hakkari’ye Yurt İçi ve Yurt Dışı Uçuşlar 
2015 yılında aktif olarak kullanıma açılan Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na yurt içinden haftanın belirli günlerinde direkt uçak seferleri bulunuyor. Bu uçak seferleri İstanbul ve Ankara’dan yapılıyor. Farklı şehirlerden ya da yurt dışından Hakkari’yi ziyaret etmek isteyenler ise İstanbul ve Ankara aktarmalı olarak Hakkari uçak biletleri alabilirler.
 
Hakkari’de Şehir İçi Ulaşım 
Bölgede ulaşım için aktif olarak yerel minibüsler kullanılıyor. Gitmek istediğiniz herhangi bir nokta için en kolay bulabileceğiniz ulaşım aracı bu minibüslerdir. Alternatif olarak ise taksiler ve belediye otobüsleri de mevcuttur. Havalimanına ulaşımını da yine aynı şekilde minibüsler ile sağlayabilirsiniz. Hakkari uçak biletinizi alırken bu minibüslerin sefer saatlerini incelemek işinizi kolaylaştırabilir. Sabah erken saatlerde başlayan seferler akşam saatlerine kadar devam etmektedir. Dilerseniz havaalanı ile şehir merkezi arasında taksi yoluyla seyahat etmeniz de oldukça kolaydır. Şehrin sakin trafiği sayesinde, Hakkari uçak seferinizi kaçırma ihtimalinizin olmadığını da söyleyerek içinizi rahatlatabiliriz.

 

Hakkari Havalimanı & Hakkari Hava Durumu

booked.net