• Iğdır Hakkında Genel Bilgiler

    Türkiye'nin en doğusundaki kent olan Iğdır, son yıllarda uçak seferleri açısından gelişkin bir kent haline gelmiştir. Özellikle Ankara ve İstanbul'dan Iğdır Havaalanı'na düzenli uçak seferleri bulunur. Bölgenin kültürel çeşitliliğini hissettiren Iğdır, Ermenistan, İran ve Azerbaycan'a komşudur. Ağrı Dağı'nın önemli bölümü kent sınırlarında olduğundan doğa sporu tutkunları Iğdır’ı sık sık ziyaret etmektedir.
     
    150 bin kişilik nüfusa sahip olan kent, Aras Nehri ve Arpaçay'ın birleştiği bölgede kuruludur. Ekonomik faaliyetleri arasında hayvancılık önemli bir yer tutsa da, kentin kendine özgü iklimsel yapısı ve verimli toprakları Iğdır’ı ayrıca bir tarım kenti olarak da ön plana çıkartmaktadır.

Iğdır Gezilecek Yerler

Geniş bir ova olan ve özel ılıman iklimi ile bilinen Iğdır, iklimi nedeniyle leyleklerin uğrak kentlerinden biridir. Tarihi İpek Yolu üzerinde olduğundan tarihsel öneme sahip olan kente, Nuh Gemisi efsanesi nedeniyle yabancı turistler de Iğdır Havaalanı uçak seferleri ile kente gelirler.
 
Ağrı Dağı
Artık faal olmayan bir volkan olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağı olma unvanına da sahiptir. Ayrıca dağın bir kısmına tırmanma fırsatı da bulabilirsiniz.
 
Korhan Yaylası
Korhan Yaylası'nda 1892 yılında göktaşı düşmesi sonucu oluşan 60 metre derinliğindeki çukur da turistlerin ilgisini çeker. İlginç yapısıyla bu yayla, özellikle jeoloji meraklılarının mutlaka görmesi gereken doğal bir güzellik.
 
Iğdır’da Görmeniz Gereken Tarihi Yapılar
Urartulardan kalan ve Ermenistan sınırında bulunan Karakale Harabesi, Harmandöven adıyla bilinen Selçuklu Kervansarayı, M.Ö. 2. yüzyıldan kalan Ahura Kenti, Iğdır’da görülmesi gereken tarihi yapılar arasında sayılabilir.

Iğdır'a Nasıl Gidilir?

Iğdır Havaalanı uçak seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan aktarmasız olarak yapılır. Sarp dağlarla çevrili, yüksek bir kent olan Iğdır'a ulaşmanın en kolay yolu ise uçak kullanmaktır. Türk Hava Yolları'nın yanı sıra Anadolu Jet'in de İstanbul ve Ankara'dan Iğdır uçak seferleri bulunur. Ankara ve İstanbul dışındaki kentlerden Iğdır uçak biletleri ancak aktarmalı olarak satın alınabilir. Ankara ve İstanbul'dan alınacak bazı Iğdır uçak biletleri de aktarmalı olabilir ve uzun bekleme sürelerine sahip olabilir. Sürprizlerle karşılaşmamak için bu bilgilerin doğru biçimde alınması önerilir.
 
Doğrudan yurt dışı havalimanlarına giden Iğdır uçak seferleri bulunmamaktadır. Ankara ve İstanbul aktarmalı olarak dünyanın pek çok kentine uçak bileti bulmak ya da dünyanın pek çok kentinden Iğdır uçak bileti satın almak mümkün olabilir. Özellikle dağ sporları ya da kültür turizmi için kente gelen yabancı turistlerin yarattığı taleple, aktarmalı olarak yurt dışından Iğdır uçak bileti bulmak görece kolaylaşmıştır. 
Kente her gün düzenli olarak Ankara ve İstanbul'dan yapılan Iğdır uçak seferleri Anadolu Jet ve THY tarafından gerçekleştirilir. Iğdır uçak bileti satış noktaları erken alınan Iğdır uçak biletleri için daha uygun fiyatlar verebilir. Business Class, ekonomi ya da promosyonlu olarak Iğdır'a uçak bileti bulmak mümkün olduğundan, bütçenize uygun olan seçimleri yapabilirsiniz.
 
Ankara - Iğdır uçak seferleri bazen İstanbul Sabiha Gökçek Havalimanı aktarmalı olarak yapıldığından Ankara'dan Iğdır'a uçak bileti alırken aktarma sürelerini de göz önüne almanızı tavsiye ediyoruz. Aynı biçimde Anadolu Jet'in Iğdır uçak seferleri de bazen Ankara aktarmalı olarak yapılabilmektedir. Diğer kentlerden Iğdır'a uçak bileti alırken seferlerin aktarmalı olduğunu unutmamak gerekir.

Iğdır’da Şehir İçi Ulaşım
2012 yılında hizmete giren Iğdır Havaalanı, şehir merkezine 16 kilometre mesafede bulunduğundan tesise ulaşmak için otobüs, minibüs ya da taksi kullanmak gerekir. Taksi Iğdır Havalimanı'na ulaşım için en hızlı seçenek olarak öne çıkar. 24 saat boyunca havalimanına hizmet veren taksiler bulunabilir. Özellikle uçakların iniş saatinde taksi bulmak oldukça kolaydır.
Taksilerin yanı sıra, kent merkezine ulaşmak ya da kent merkezinden Iğdır Havaalanı'na ulaşmak için uçak kalkış ve iniş saatlerine göre düzenlenen otobüs seferlerinden de yararlanabilir. Otobüsler taksilere göre daha ekonomik bir seçenek oluşturmaktadır. 
 
Otobüs seferleri uçak saatlerine göre ayarlandığından beklemeniz gerekmez ve 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Iğdır Havaalanı ile kent merkezi arasında tren, tramvay ya da metro seferleri bulunmamaktadır. Iğdır Havalimanı'nda araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak da mümkündür. Havalimanı içinde araç kiralama hizmeti veren çeşitli firmalar bulunmakta, her bütçeye uygun fırsatlar sunulmaktadır.

 

Iğdır Havalimanı & Iğdır Hava Durumu

booked.net