• Bağdat Uçak Bileti

    Bağdat uçak bileti alarak Ortadoğu’nun en önemli merkezlerinden birine yolculuk edebilirsiniz. Irak’ın en önemli şehirlerinden Bağdat, farklı uygarlıklardan etkilenen renkli kültürü ile farklı deneyimler arayan turistler tarafından tercih ediliyor.
     
    Türkiye'den Bağdat’a direkt ve aktarmalı olarak Türk Hava Yolları, Atlas Global, Pegasus Havayolları ve Onurair ile her gün uçak seferleri düzenleniyor. Bağdat’a direkt olarak İstanbul, Ankara ve Antalya üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Bağdat arası yolculuk süresi direkt uçuşlar için yaklaşık 5 saat 55 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden Bağdat’a uçak bileti araması yaparak yolculuk sürenizi hesaplayabilirsiniz. En uygun Bağdat uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak en ucuz Bağdat uçak biletini alabilirsiniz.

Bağdat’ta Gezilecek Yerler

Bağdat’ın zengin kültürü ve tarihi her ne kadar istila ve savaşlarda zarar görse de günümüzde görülecek ve gezilecek birçok yer bulunuyor. Bağdat’ta gezilecek yerlere ilk olarak Al-Kadhimiya Camisi’ni ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Şehre gelen turistler tarafından en çok tercih edilen nokta olan bu cami altın kubbesi ile göz kamaştırıyor. 2003 yılındaki Bağdat işgalinin ardından Irak Ulusal Müzesi büyük ölçüde yağmalanarak zarar görse de müzede 100 bin yıl öncesine varan Mezopotamya tarihinden kalıntılar bulunuyor. Bu yüzden burası da Bağdat’ta görmeniz gereken en önemli noktalardan biri. Bağdat’ta Abbasiler döneminden kalan ender eserlerden olan Abbasi Sarayı’nı görmek için özel turlara katılabilirsiniz. Bağdat’ın en önemli caddesi olan Al-Rashid Caddesi, savaş öncesinde şehrin ticaret merkezi ve aynı zamanda eski şehir merkezi olarak anılan bölgesi.
 
Tarihi çok eskilere dayanan Bağdat Kalesi’ne çıkarak şehri panoramik olarak izleyebilirsiniz. Bağdat’a gittiğinizde giyim ve kozmetik açısından özel bir cadde olan Muntanser Street’e uğrayarak çok çeşitli ürünler alabilir, özellikle baharat alışverişi için ise Rashid Street’e uğrayarak özel baharatlar alabilirsiniz. El yapımı hediyelik eşyalar için ise Folklore Centre’a uğrayabilir, buradan da sevdiklerinize hediyelikler alabilirsiniz. Bağdat’ta bir tam gününüzü değerlendirmek için şehir dışında konumlanmış Babil Antik Kenti’ni ziyaret ederek dünyanın ilk metropollerinden birini görebilirsiniz.

Bağdat’ta Yaşam

Irak’ın en büyük şehri Bağdat, uzun yıllar İslam dünyasının sanat, kültür ve bilim alanlarında başkenti olmuş. Tarih boyunca “Mezopotamya’nın Çanağı” olarak bilinen Bağdat İslam dünyasının merkezliğini üstlenmiş. Son yıllarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Bağdat turistler tarafından tercih edilen bir destinasyon. Bu noktada Bağdat’ta bulunduğunuz süre boyunca “Green Zone” olarak belirlenmiş uluslararası güvenli alan dışındaki bölgelerde çok fazla dolaşmamanız güvenliğiniz açısından önemli ve dikkat etmeniz gereken bir bilgi. Bağdat’a geldiğinizde Orta Doğu mutfağının izlerini göreceksiniz. Pers döneminden kalan bir lezzet olan Biryani Kebabı’nı, Mesguf ve Baytinijan gibi lezzetleri mutlaka tatmalısınız.
 
Bağdat çöl ikliminin etkisi altındadır. Bu yüzden de yaz ayları çok sıcak ve kurak geçer. Yağışlar yıl boyunca çok az görülür ve genellikle yağışlar kış mevsiminde etkisini gösterir. Hava koşullarından dolayı yazın Bağdat’ı ziyaret etmek pek uygun olmayabilir bu yüzden Bağdat uçak biletinizi alırken sonbahar ve kış mevsimine denk gelecek şekilde alırsanız en iyi dönemi yakalamış olursunuz. 

Baghdad International Havaalanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezi’nden Baghdad International Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Baghdad International Havaalanı (BGW), Bağdat şehir merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Baghdad International Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için toplu ulaşım kullanmak isterseniz havalimanı transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Havalimanı terminal binasından alacağınız bilet ile otobüsleri kullanarak en hesaplı şekilde Bağdat şehir merkezine gidebilirsiniz. Ayrıca havalimanı çıkışındaki taksilerle ya da havalimanındaki araç kiralama ofislerinden kiralayacağınız araba ile gideceğiniz yere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bağdat şehir merkezinden Baghdad International Havaalanı’na ulaşırken de aynı şekilde size en uygun ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. 

Bağdat’ta Şehir İçi Ulaşım

Bağdat, toplu ulaşım açısından pek gelişmiş bir şehir değil. Bu yüzden Bağdat şehir içi ulaşımda hem yerliler hem de turistler tarafından taksiler daha çok tercih ediliyor. Ulaşım masrafını daha hesaplı hale getirmek için de paylaşımlı taksiler yaygın olarak kullanılıyor. Aynı yöne giden kişilerle aynı taksiyi kullanarak gideceğiniz yere ulaşırken bütçeniz sarsılmayacak. Bağdat’a gitmeye karar verdikten sonra size en uygun Bağdat uçak biletini bulmanıza yardımcı olacak seyahatim.com sitesinden yararlanabilirsiniz.

 

Bağdat Havalimanı & Bağdat Hava Durumu

booked.net