• Bangkok Hakkında Genel Bilgiler

    Bangkok, Tay dilinde Melekler Şehri anlamına gelmektedir ve Tayland’ın hem en büyük şehri, hem de başkentidir. “Doğu’nun Venedik”i olarak da anılan bu şehir, tropik iklimi ve her bir yanına dikilen koca koca gökdelenleri nedeniyle dünyanın en sıcak büyük şehri olma unvanına da sahiptir.
     
    Gelenekselliğin ve modernizmin bir arada olduğu bu büyük metropolde gezerken, bir tarafta gecekondu mahallelerini görebilir ve bir diğer tarafta da oldukça lüks rezidanslar ve gökdelenler ile karşılaşabilirsiniz.
     
    Tüm bunların yanı sıra şehir gürültüsünden uzak tapınakları, su üstüne kurulan eğlenceli pazarları ile bu büyülü şehir aslında size bir Bangkok uçak bileti kadar yakın. Bangkok’ta nereler gezilir, uçaktan indikten sonra nereye nasıl gidilir ve çok daha fazlasını anlattığımız bu rehberi okuduktan sonra Bangkok uçak biletinizi almak için sabırsızlanacaksınız.

Bangkok'ta Gezilecek Yerler

Son zamanlarda turistlerin uğrak noktası haline gelen Bangkok, dünyada en çok ziyaret edilen 10 şehirden biri haline gelmiştir. Elbette bu kadar insanın dünyanın her yerinden uçaklara atlayıp bu şehre gelmesi tesadüf değildir. İşte sizi de Bangkok uçak bileti almaya ikna edecek turistik noktalardan birkaçı:
 
Büyük Saray
Bu rengarenk şehri keşfedip tanımaya karar verdiyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi, şüphesiz ki şehrin en önemli simgesi haline gelmiş olan Grand Palace, yani Büyük Saray’dır. Mimarisi ve süslemeleriyle sizleri büyüleyecek olan bu sarayın tarihi 1782 yılına dayandırıyor.
 
China Town
Bangkok içine kurulmuş olan China Town yani Çin Mahallesi, ağzının tadını bilenler için biçilmiş kaftan. Hem gece vakitlerinde, hem gündüzleri oldukça hareketli olan bu Çin Mahallesi, gerek rengarenk, hareketli caddesi, gerekse otantik sokak lezzetleri ile turistlerin odak noktası olmuş durumda. Ayrıca bölgenin kültürünü içinizde hissetmeyi dilerseniz, burada gezebileceğiniz Çin tapınakları da bulunuyor.
 
Khao San Yolu
Turistlerin bir diğer uğrak nokta ise Khao San Yolu. Eğer Bangkok’da New York esintileri arıyor olursanız, Khao San Yolu’ndan mutlaka geçmelisiniz. Doğu ile Batı’nın adeta birleştiği bu şehirde rengarenk tabelalar, cıvıl cıvıl tezgahlar ve neon ışıklarla kendinizi bambaşka bir rüyada hissedecek ve eve dönmek istemeyeceksiniz, bizden söylemesi. Hatta Bangkok dönüş biletinizi daha geç bir zamana almadığınız için pişman bile olabilirsiniz!

Bangkok'a Nasıl Gidilir? Bangkok'ta Ulaşım

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Tayland için, havalimanında uçaktan indikten sonra veya sınır kapılarından vize alınabiliyor. Türkiye’den direkt Bangkok uçak seferleri olduğu gibi; Dubai, Katar, Bahreyn gibi yerlerden de aktarmalı Bangkok uçak bileti de bulmanız mümkündür. Aynı zamanda Tayland’a komşu olan Kamboçya gibi ülkelere uçak bileti alabilir, buralardan kalkan otobüslere binerek otobüsle Tayland’a giriş yapabilir, daha sonra Bangkok’a geçebilirsiniz.

Şehre en pratik şekilde ulaşmak isteyenler için tavsiyemiz ise Taylan’da uçakla gitmek. Bangkok’ta iki adet havaalanı bulunuyor: Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı ve Don Mueang Havalimanı.
 
Aktarmasız Bangkok uçak biletiniz varsa büyük olasılıkla aktarmasız uçakların kullandığı tesis olan Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacaksınızdır. Her iki havalimanından da şehir merkezine giden otobüsler bulunuyor. Aynı zamanda uygun fiyatlı taksi bulmak da mümkün. Bu yüzden uçaktan indikten sonra otele nasıl gideceğinize dair panik yaşamanıza gerek kalmıyor.

Bangkok’ta Ulaşım

Şehir içi ulaşım ise taksi ve “tuktuk” denilen araçlar ile gerçekleştiriliyor. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu şehirde pazarlık yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu gerçeği. Fazladan para ödememek için, pazarlık yapmadan önce gideceğiniz yerin tahmini ücretini öğrenebileceğiniz veya şehir haritasına bakabileceğiniz telefon uygulamalarını telefonunuza yüklemenizi öneririz. Özellikle uçaktan inip otelinize giderken veya geri dönüş uçaklarınızı yakalamak için havaalanına giderken pazarlık yapmanız şart.

Tüm bunların yanı sıra pek çok yere gidebileceğiniz günübirlik turların düzenlendiği otobüsler de bulunuyor. Ayrıca günlük kiralanan özel araçlardan biriyle istediğiniz yere kendiniz de gidebilirsiniz. Hatta kaldığınız otel ile görüşürseniz, şoförlü bir özel araç bile bulabilirsiniz.

Uçak yolculuğunuzun sizi götürdüğü şehirde kalmayıp ülkenin başka bölgelerini de keşfetmek istiyorsanız, diğer kentlere gitmek de bir seçenektir. Bangkok’tan diğer şehirlere gitmek için ise kullanabileceğiniz pek çok alternatif bulunmaktadır. Uçak, otobüs ve tren kullanabileceğiniz gibi, adalara geçmek için feribotları da kullanabilirsiniz. Eğer daha hızlı seyahat etmek istiyorsanız şehirlerarası uçak seferleri de bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, Bangkok uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar uygun fiyatlarla seyahat edecek olmanızdır.

 

Bangkok Havalimanı & Bangkok Hava Durumu

booked.net