• Bişkek Uçak Bileti

    Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gitmek için en uygun Bişkek uçak bileti fiyatları ile yüzlerce firma arasından seyahatim.com üzerinden listeleyebilirsiniz. Bişkek’e geldiğinizde sizi Sovyet döneminden kalma düzenli caddeler ve yapılar karşılayacak. Huzurlu doğal alanları ve görkemli dağlarıyla mükemmel bir tatil sunan Bişkek’e gitmeden önce Bişkek rehberimize göz atarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.
     
    Türkiye’den Bişkek’e Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile direkt ve aktarmalı olarak her gün uçak seferleri yapılmaktadır. Bişkek’e sadece İstanbul üzerinden direkt uçabilirsiniz. İstanbul-Bişkek arası direkt uçuşlar yaklaşık 5 saat 20 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size uygun Bişkek uçak bileti araması yaparak uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz. En ucuz Bişkek uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmak için seyahatim.com web sitemizi ziyaret ederek size en uygun Bişkek uçak biletini kolayca alabilirsiniz.

Bişkek’te Gezilecek Yerler

Bişkek’te gezilecek yerlere şehrin en gözde yerlerinden biri olan Burana Kulesi’nden başlayabilirsiniz. İpek Yolu üzerinde bulunan Burana Kulesi, eski zamanlarda kervanları gözetlemek için kullanılan önemli bir noktaymış. Bişkek’te müze severler için ilk durak Gapar Aitiev Sanat Müzesi olmalı. Müzede Kırgız sanatına ait önemli eserleri inceleyebilirsiniz. Şehrin kalbi konumundaki Ala-Too meydanına giderek çeşitli festivallere ve etkinliklere denk gelebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan Kırgızlar’ın efsane kahramanı Manas’ın heykelini göreceksiniz. Yine aynı meydanda Ulusal Tarih Müzesi ve Kırgız Milli Resim Müzesi’ni ziyaret etme şansınız var.
 
Şehrin saray gibi ihtişamlı binası olan Ulusal Bilimler Akademisi ve Bişkek’in en etkileyici yapılarından biri olan Kırgız Devlet Filarmonisi binasını mutlaka görmelisiniz. Şehrin en büyük doğal yaşam alanı Ala-Arça Milli Parkı, Bişkek şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve oldukça geniş bir alanı kapsayan bir park. Burada birçok canlı çeşidini gözlemleyebilir ve uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. 

Bişkek’te Yaşam

Fazlaca tarihi dokusu olmasa da renkli gece hayatı ve şehir yaşamı ile turistlerin ilgisini çeken Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te özel lezzetler tadabilirsiniz. Bişkek mutfağına özgü salamurada bekletilmiş ve kızartılmış et yemeği şaşlık, geleneksel lezzetlerinden bir börek çeşidi olan samsa, at ya da koyun etinden hazırlanan beshbarmaq, döner eti, yeşillik ve soslarla hazırlanan gamburger mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden sadece birkaçı. Bişkek’te alışveriş konusunda oldukça gelişmiş, şehrin dört bir yanında egzotik ürünler bulabileceğiniz pazarlar bulunuyor. Geleneksel Kırgız elbiseleri, desenli el dokuması kilimler ve ikinci el kitap gibi birçok ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz. Biştek’te gezilecek yerler listenizi hazırlarken, pazarları da listenize eklemeyi unutmayın çünkü şehrin geleneksel ruhu buralarda görülüyor. Osh Pazarı’nda Kırgızistan’a özgü yiyecekler ve hediyelik eşyalar bulabilir, Tsum Center’da şehrin en iyi ipek halı satıcıları ve antikacılarından alışveriş yapabilirsiniz.
 
Bişkek karasal iklimin etkisi altındadır. Bişkek’te yazlar kurak, ilkbahar ayları ise yağışlı geçer. Bişkek şehri yüksek kesimde yer aldığından dolayı kış aylarında sıklıkla dondurucu soğuklar görülür. En sıcak ay olan Temmuz ayında ortalama sıcaklık 23 derece olur iken en soğuk ay Ocak’ta ise hava sıcaklığı ortalama -4 derecelerde seyreder. Bişkek uçak bileti alırken tatilinizi Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları arasındaki döneme denk getirirseniz Bişkek’e gitmek için en uygun zamanı yakalamış olursunuz.

Bishkek Manas International Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Bishkek Manas International Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Bishkek Manas International Havalimanı (FRU), Bişkek şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Manas International Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşırken en yaygın olarak minibüsler kullanılıyor ve Bişkek şehir merkezine 30 dakikada varabilirsiniz. Bişkek şehir merkezine konforlu bir şekilde ulaşmak için taksileri kullanabilirsiniz. Bişkek şehir merkezinden Manas International Havaalanı’na gitmek için de size uygun ulaşım seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. 

Bişkek’te Şehir İçi Ulaşım

Bişkek şehir merkezi Ala-Too Meydanı olarak geçiyor. Bişkek’te şehir içi ulaşım güvenilir ve ucuz. Bir başkent şehri olmasına rağmen küçük bir yerleşim yeri olduğu için Bişkek’i yürüyerek kısa sürede gezebilirsiniz. Bişkek şehir içi ulaşımda en sık kullanılan toplu taşıma araçları “Marshrutka” ismi verilen minibüslerle sağlanıyor. Bunun dışında otobüs ve troleybüsler şehrin genelinde ulaşım araçları olarak kullanılıyor. Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih etmezseniz taksiler yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bişkek’te araba kiralama seçeneği pek yaygın değil ancak şoförlü özel araçlar bazı turizm firmaları tarafından sağlanabiliyor. Bişkek seyahatinizi planlarken Bişkek uçak biletinizi seyahatim.com ile bulabilirsiniz.

 

Bişkek Havalimanı & Bişkek Hava Durumu

booked.net