• Kiev Hakkında Genel Bilgiler

    Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Kiev, Kavimler Göçü sırasında kurulmuş, sonrasında ise 500 yıl kadar Türklerin egemenliğinde kalmıştır. 10. yüzyılda Kiev Prensliği’nin merkezi haline gelen kent, ticaret ve tarım açısından avantajlı konumu sayesinde kısa sürede zenginleşmiştir. Kiev, 1991 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından başkent ilan edilmiştir.

    Kiev, Dinyeper Nehri’nin iki yakasına kurulu, sosyal hayat bakımından oldukça canlı ve renkli bir şehir. Orta Çağ’ın ilk dönemlerine uzanan tarihi ve Sovyetler Birliği dönemindeki önemli konumu nedeniyle Kiev, tarih meraklısı ziyaretçilerini kendisine hayran bırakacak birçok turistik noktayı ve tarihi yapıyı barındırıyor.

    Kiev uçak biletinizi almadan önce şehri yakından tanımak ve nereleri nasıl gezebileceğinizi öğrenmek için bu kısa rehberimizi okumaya devam edin.

Kiev'de Gezilecek Yerler

Yeşil alanlarının büyüklüğünden dolayı Goethe’nin “parkın içindeki şehir” olarak tanımladığı Kiev, hem tarihi, hem kültürel, hem de doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil sunabilecek potansiyele sahip.


Bizans mimarisinden ilham alınarak yapılmış olan Aziz Sofya Katedrali, Konstantinopolis’in ana kapısının kopyası niteliğindeki ve Güneş üzerinden doğduğu için yerel halkın “Gökyüzü Kapısı” ismini verdiği Altın Kapı ve şehrin merkez meydanı olan Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı) şüphesiz ki görmeniz gerekenler listesinde en üstte.
 
Bunların yanında; mağazaları, kafeleri, restoranları ve tarihi binaları ile Kiev’in ana caddesi olan Khreshchatyk ve geçmişte şehrin yöneticileri ile halkın yaşadıkları bölgeleri birbirine bağlayan Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk), Kiev’i ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan bazıları.
 
Tüm bu tarihi ve doğal güzellikleri görmek için ihtiyacınız olan Kiev uçak biletine ise kolayca ulaşmanız ve şehre en avantajlı şekilde ulaşmanız mümkün.

Kiev'e Nasıl Gidilir? Kiev'de Ulaşım Nasıldır?

Kiev’e uçakla gitmek en avantajlı ulaşım seçeneği olacaktır. Kiev’deki Borispol Havalimanı’na ulaşım için Pegasus ve Ukrayna Havayolları ile Ankara’dan; yine Pegasus, Ukrayna ve Türk Havayolları ile İstanbul’dan direkt uçak bileti bulabilirsiniz. Özellikle indirim dönemlerinde araştırma yaparsanız, 150 TL gibi oldukça uygun fiyatlarla gidiş - dönüş Kiev uçak bileti bulma şansınız olabilir.

Ülkemizden Kiev’e aktarmasız uçak seferleri Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan gerçekleşmektedir. Ayrıca Antalya’dan da, yaz sezonunda Kiev’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ülkeye vize olmadan girilebildiği için, Ukrayna Türk ziyaretçiler arasında oldukça tercih edilen bir ülkedir. Bu yüzden de Kiev’e uçak bileti bulmak genelde kolaydır ve bilet fiyatları da görece ucuzdur.

Türkiye’den Kiev’e uçakla aktarmasız olarak yaklaşık 2 saatte gidebilirsiniz. Ukraine İnternational; İstanbul, Ankara ve Antalya’dan Kiev’e aktarmasız uçak seferleri gerçekleştirirken, Türk Hava Yolları İstanbul’un iki havaalanından Kiev’e en sık uçak seferi düzenleyen havayoludur.

Odessa, Lviv, Kharkiv ve Zaporijya’dan Kiev’e yurt içi uçuşlar da bulunmaktadır. Kiev uçak bileti fiyatı seçeneklerinden bütçenize uygun olanı seçerek Kiev yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Eğer Kiev’e, Lviv veya Ukrayna’nın diğer şehirlerinden gidecekseniz uçakla seyahatin yanında, trenle ulaşım seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Açık yataklı, 2 veya 4 kişilik yataklı vagonda, dilerseniz de normal koltuklarda seyahat etme şansınız bulunuyor. Kiev’e ayrıca Moldova, Rusya, Belarus ve Polonya gibi ülkelerden karayolu ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Kiev’de Şehir İçi Ulaşım

Uçaktan indikten sonra Borispol Havalimanı’dan taksiyle şehir merkezine yarım saatte ulaşabilirsiniz. Taksi en uygun tercihtir, pazarlık yapıldığında oldukça uygun fiyatlarla istediğiniz noktaya varabilirsiniz. İkinci seçenek olarak, Borispol Havalimanı’ndan kalkan Skybus ismindeki servisler ortalama 1 saat süren bir yolculuğun ardından merkez tren garına 3 Euro gibi bir ücretle ulaşmanızı sağlıyor. Buradan da yine taksi kullanarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Üçüncü bir seçenek olarak “marshurutka” denen minibüslere binerek şehir merkezine yakın bir konuma 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Kiev’de ve gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Şehri hiçbir ayrıntısını kaçırmadan yürüyerek gezebilirsiniz. Bunun dışında şehirde çok etkin ve ucuz bir metro ağı bulunmaktadır. Metroyu kullanarak trafikten etkilenmeksizin oldukça düşük ücretlerle 52 istasyonluk hat üzerinde dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Kentte seyahat etmek için kullanabileceğiniz diğer toplu ulaşım seçeneklerini ise otobüs, tramvay ve troleybüs gibi araçlar oluşturuyor. Ancak bunların daha az konforlu ve daha yavaş olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yaz aylarında ise Dinyeper Nehri üzerinde çalışan teknelerle şehir turu yapmanız mümkün.

 

Kiev Havalimanları & Kiev Hava Durumu

booked.net