• Selanik Uçak Bileti

    Yunanistan’ın kültür başkenti Selanik; tarihi geçmişi sayesinde farklı kültür ve geleneklerin etkisinde gelişen ve zenginleşen bir şehirdir. Ege kıyısında konumlanmış bu şehirde hem Rum hem de Türk etkilerini görmek mümkün. Birçok ziyaretçiye göre Selanik, İzmir’e fazlasıyla benzer. Siz de bu fikirde olur musunuz bilemeyiz ama Selanik uçak biletinizi alıp, bir de yakından görüp karar verebilirsiniz.
     
    Türkiye'den Selanik’e direkt ve aktarmalı uçuşlar olmak üzere sadece Türk Hava Yolları ile haftanın her günü uçak seferleri karşılıklı olarak yapılmaktadır. Selanik’e direkt olarak yalnızca İstanbul üzerinden uçabilirsiniz. İstanbul-Selanik arası direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 25 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Selanik uçak bileti araması yaparak uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz. En ucuz Selanik uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak size en uygun Selanik uçak biletini alabilirsiniz.

Selanik’te Gezilecek Yerler

Selanik’te ilk olarak görülmesi gereken yer, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ve uzun yıllar yaşadığı evidir. Atatürk’ün evini ziyaret ettikten sonra turistik yerleri gezmeye başlayabilirsiniz. Selanik’in en popüler noktalarından biri İzmir’deki Kordon’a benzeyen Paralia sahilidir.
 
Şehrin kalbinin attığı Paralia bölgesi kafe, restoran ve eğlence mekanlarıyla günün her saati canlı ve eğlenceli oluyor. Paralia’nın sonuna kadar yürürseniz bir diğer önemli nokta olan Beyaz Kule’yi göreceksiniz. Bu kule, Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış ve şehrin simgesi konumundadır. Roma imparatoru Galerius tarafından yaptırılan Galerius Zafer Takı da şehrin önemli yapılarındandır. Eski Yunan evlerinin yer aldığı Zefksidos Sokağı’nda dolaşıp, şirin sokağın keyfini çıkarabilir hem de sokakta yer alan restoranlarda Yunan mutfağına ait leziz yemekler yiyebilirsiniz. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız Selanik’te keyifle gezebileceğiniz çok sayıda müze bulunuyor. Selanik’e geldiğinizde Selanik Arkeoloji Müzesi, Selanik Yahudi Müzesi, Selanik Bizans Kültürü Müzesi, Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi, Selanik Olimpiyat Müzesi görmeniz gereken en önemli müzeler arasındadır.

Selanik’te Yaşam

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra en kalabalık nüfusa sahip olan Selanik tarihi geçmişi sebebiyle pek çok farklı kültürün izlerini taşıyor. Bu çeşitlilik Selanik’in mutfağına da yansımıştır. Tarihi geçmişi ve coğrafi konumu sebebiyle yemekleri Türk mutfağına o kadar benzer ki Selanik’e seyahat ettiğinizde hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Selanik’e gittiğinizde musakka olarak bilinen Moussaka, Souvlaki yemeği, Türk usulü yahniye benzer Yunan Yahnisi, Yunanistan’daki adı Sardeles olan sardalya balığının tadına bir de burada bakmalısınız.  Selanik gece hayatı açısından da misafirlerine renkli ve hareketli bir ortam sunuyor. Selanik’te gece hayatının kalbi Ladadika Sokağı’nda atıyor.
 
Selanik Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Bu yüzden de yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları soğuk ve yağışlı geçer. Selanik’in kuzey bölgesi Balkan iklimi etkisinde olduğu için kışlar daha soğuk geçer. Yunanistan’ın diğer şehirlerine göre daha ılıman bir havası vardır. Selanik’te yaz ayları hava sıcaklığı 25 derecelerde, kış aylarında ise 5 derecelerde seyreder. Selanik uçak biletinizi alırken bahar aylarını seçerseniz şehrin en güzel zamanlarına denk gelebilirsiniz. 

Selanik Makedonia Apt. Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Selanik Makedonia Apt. Havalimanı’ndan Nasıl Gidilir?

Selanik yakınlarında bulunan Selanik Makedonia Apt. Havalimanı, Thessaloniki Havalimanı olarak da geçiyor. Yunanistan’ın en büyük üçüncü havalimanı olan Selanik Makedonia Apt. Havalimanı (SKG), şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Selanik Makedonia Apt. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşırken tek toplu ulaşım alternatifi bulunuyor.
 
Havalimanından çıktığınızda göreceğiniz duraklardan hareket eden otobüsler ile yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Eğer otobüsü tercih etmezseniz havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralama hizmeti alabilir ya da taksi ile hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Selanik Makedonia Apt. Havalimanı ulaşırken de dilediğiniz ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. 

Selanik’te Şehir İçi Ulaşım

Selanik’te turist olarak toplu ulaşıma pek ihtiyacınız olmayabilir çünkü pek çok merkezi noktaya yürüyerek ulaşabileceğiniz kadar rahat bir şehirdir. Selanik’te metro ve tramvay gibi ulaşım yöntemleri olmadığını hatırlatmakta fayda var. Şehir içi ulaşım sadece otobüsler ile sağlanıyor. Otobüs ile ulaşamayacağınız mesafeler için taksi seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Selanik gezinizi planladıktan sonra seyahat tarihiniz seçip size en uygun Selanik uçak biletinizi seyahatim.com ile güvenle alabilirsiniz.

 

Selanik Havalimanı & Selanik Hava Durumu

booked.net