• St Petersburg Hakkında Genel Bilgiler

    Rusya Federasyonu’nun başkent Moskova’dan sonra en büyük ikinci şehri olan St. Petersburg, eski adıyla Leningrad, geçmişte Rus Çarlığı’na 200 yıl başkentlik yapmıştır. Baltık denizi kıyısında, Neva Nehri üzerindeki 42 adacık üzerine yayılmış olan St. Petersburg, Avrupa’nın dördüncü büyük kentidir. 

    Gogol, Çaykovski ve Dostoyevski gibi kültürel figürlere ev sahipliği yapan St. Petersburg, monarşinin sonu, Bolşevik ayaklanması ve 1917 devrimi gibi olaylara tanıklık etmesiyle, tarihi bir öneme de sahiptir.
    Yüzlerce müze ve tiyatrosu ile St. Petersburg, Rusya'nın kültürel kalbidir ve Kış Sarayı, Kazan Katedrali ve Peter ve Paul Kalesi gibi mimari yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda 55 kanala, 500’e yakın köprüye sahip olması nedeniyle “Kuzeyin Venedik’i” unvanıyla da anılmaktadır.

St Petersburg'da Gezilecek Yerler

St.Petersburg uçak biletinizi alırken, bu her yanı tarihi ve kültürel güzelliklerle dolu kenti dolaşmak için 3 - 4 güne ihtiyacınız olabileceğini unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu süreyi de düşünerek daha ekonomik olması açısından gidiş - dönüş St.Petersburg uçak bileti alabilirsiniz.
Bu şehirde dolaşmaya nereden başlayacağınıza karar vermek zor olabilir. Turunuza başlarken dünyanın en güzel metro istasyonlarından olan Avtovo İstasyonu’ndan geçebilirsiniz.
 
Tarihi yapıları merak ediyorsanız Çarlık Sarayı (Catherine Palace), Rusya tarihinde büyük öneme sahip olan Aurora Kruvazörü, büyük bahçeleri ve çeşmeleriyle ünlü Peterhof Sarayı ve Kazan Katedrali mutlaka görmeniz gereken noktalar arasında. St. Petersburg’un en önemli ve turist çeken mekanlarından ve dünyanın en büyük üçüncü müzesi olan Hermitage Müzesi ile şehrin başlıca meydanlarından olan Aziz Isaak Meydanı’nı da programınıza eklemelisiniz.
 
Özellikle gündüzlerin 18 saat civarında sürdüğü yaz aylarında popüler olan “Beyaz Geceler”  St. Petersburg’un ikonik eğlencelerinden birisidir. St. Petersburg uçak biletinizi alırken seyahatinizi yılın bu dönemine denk getirmek isteyebilirsiniz. Bu dönemde kafeleri, gece kulüpleri ve butikleriyle St. Petersburg oldukça renkli ve hareketli olmaktadır.

Bunun dışında çok sayıda kanala sahip olan St. Petersburg’da tekne gezintileri de yapılacaklar listenize eklenmeli. Yılın farklı zamanlarında çeşitli festivallere ev sahipliği yapan şehrin en ünlü festivallerine ise şubat ayında düzenlenen Mariinsky Bale Festivali, haziran ayında düzenlenen Dövme Festivali, Uluslararası Film Festivali ve St. Petersburg Bira Festivali örnek verilebilir.

St Petersburg'a Nasıl Gidilir? St Petersburg'da Ulaşım Nasıldır?

St. Petersburg uçak biletlerinizi kampanya dahilinde daha uygun fiyatlara bulmanız mümkün olabilir. Firmadan firmaya değişebilen  St. Petersburg uçak bileti fiyatları, bütçenize uygun olan seçeneklerle size St. Petersburg yolculuğunuza başlama ve bu eşsiz tarihi güzelliklere sahip şehri keşfe çıkma şansı sunuyor.

St. Petersburg’a dünyanın her yerinden en kolay ulaşım şekli uçak yolculuğudur. Yıl boyu Türkiye’den ve diğer pek çok ülkeden St. Petersburg’a düzenlenen turlar ve uçak seferleri bulunmaktadır. Bu turların dışında St. Petersburg’a gidebilmek için ihtiyacınız olan uçak biletine ulaşmak da çok kolaydır. Hem bilet satış noktaları hem de internet üzerinden aktarmalı ya da aktarmasız St. Petersburg uçak bileti satın alabilirsiniz.

İstanbul’dan St. Petersburg’a uçakla 3 saat 30 dakikada ulaşmanız mümkündür. Aynı zamanda Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Trabzon, Sivas, Konya ve Kars’tan da St. Petersburg’a aktarmalı uçak seferleri yapılmaktadır. Pulkova Havalimanı’na THY’nin yanı sıra, Pulkovo Aviation Enterprise, Aeroflot Rus Havayolları, Alitalia, KLM, Lufthansa ve Air France firmaları da İstanbul - St. Petersburg arası uçak seferleri yapıyor. St. Petersburg uçak bileti bulmak bu yüzden oldukça kolay.

St. Petersburg’a pek çok şekilde gidilebilmektedir.  Şehirde yer alan tren istasyonlarından Finlandiya, Kazakistan, Ukrayna, Azerbeycan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve pek çok şehirden ulaşım sağlanmaktadır. Aynı zamanda Finlandiya’dan  St. Petersburg’a lüks otobüslerle ulaşım mümkündür. Ancak kış şartları oldukça zorlu olan bu coğrafyada karayolu yerine uçak yolculuğunu seçmek daha konforlu olabilir.

St. Petersburg’a ulaşım İstanbul’dan direkt uçuşlarla şehrin güneyinde yer alan Pulkova Havalimanı’na da sağlanmaktadır. İstanbul - St. Petersburg uçak seyahati yaklaşık 3 saat 30 dakika sürmektedir. Pulkova Havalimanı, şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer almaktadır. 

St. Petersburg’ta Şehir İçi Ulaşım
Havalimanına vardıktan sonra şehir merkezine ulaşım için taksiyle 25 dolar civarında bir ücretle 20 dakikalık bir yolculuk yapabilir ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Pulkova Havalimanı’ndan St. Petersburg şehir merkezine gitmek için öncelikle 39, 39Ex numaralı otobüsler ya da K39 numaralı minibüse binip Moskovskaya Metro İstasyonu’na gitmeniz, oradan da 2 numaralı metro hattına binmeniz gerekmektedir. Şehirde gece otobüsleri dışındaki toplu taşıma araçlarının çalışma saatleri 00.00’da sona eriyor. Bu saatten sonra taksi kullanacaksanız da, geceleri taksi ücretlerinde artış olduğunu hesaba katmalısınız.
 
Ulaşımın oldukça gelişmiş olduğu bu şehirde 54 durağa sahip geniş bir metro hattı bulunmaktadır. Özellikle trafik yoğunluğundan dolayı metro şehirde en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. Bunun dışında St. Petersburg gezi rotasının en hareketli noktalarından biri olan Nevsky Caddesi’ni boydan boya 27 ve 22 numaralı otobüsler ile turlayabilirsiniz. 

 

St. Petersburg Havalimanı & St. Petersburg Hava Durumu

booked.net