• Merzifon Hakkında Genel Bilgiler

    Krallara başkentlik yapan, Kral mezarları ile ünlü Amasya, 7 bin yıldan uzun süredir önemli Anadolu kentlerinden biridir. Tarihi ve kültürü ile görülmesi gereken bu kente ulaşmak için Amasya Merzifon uçak bileti ise kolayca bulunabilmektedir. THY her gün karşılıklı olarak İstanbul - Amasya uçak seferleri düzenlemektedir.
     
    Osmanlı dönemi şehzadeler kenti olarak bilinen Amasya, şehzadelerin eğitimlerinde önemli duraklardan biriydi. Güzel mimarisi ile öne çıkan Amasya, Yeşilırmak nehri kıyısında uzanır. Ferhat ile Şirin'in efsanesine konu olan kent Amasya'dır ve efsanede Amasya'nın dağları su için delinmiştir. Gerçekte ise Helenistik dönemde kentin su ihtiyacını karşılamak için 18 kilometre uzunluğunda bir kanal açılmıştır ve bu görkemli kanal bugün de görülebilir.
     
    Amasya Merzifon uçak biletinizi almadan önce şehri daha yakından tanımak istiyorsanız bu kısa şehir rehberimizi okumaya devam edin.

Merzifon Gezilecek Yerler

Kral Kaya Mezarları
Burada anıt mezarları gezerek hem şehrin antik tarihini hissedebilir, hem de muhteşem manzarasıyla birlikte Amasya’yı tepeden izleyebilirsiniz.
 
Amasya Kalesi
Tüm şehri kuş bakışı izlemek için Amasya Kalesi’ne tırmanabilir, birçok farklı uygarlığın kullandığı bu kalenin surlarını inceleyebilirsiniz. Giriş ücreti ise 5 TL’dir.
 
Müzeler
Hem Osmanlı’nın geçmişine, hem de şehrin çok daha derin olan tarihine ilgi duyuyorsanız, Merzifon’u ziyaret etmişken mutlaka Şehzadeler Müzesi ve Amasya Arkeoloji Müzesi’ni de görmelisiniz.

Merzifon'a Nasıl Gidilir?

Amasya Havaalanı, Merzifon ilçe merkezi yakınlarındadır. Merzifon ilçe merkezine 6 kilometre, Amasya il merkezine 45 kilometre, Çorum'a ise 63 kilometre uzaklıkta olan Amasya Havaalanı; Amasya, Çorum, Tokat ve Samsun'un iç kesimlerdeki ilçelerine hizmet verir.
 
Amasya Merzifon Havaalanı, "Yeşil Havalimanı" ve "Engelsiz Havalimanı Kuruluşu" unvanlarına da sahiptir. Amasya Havalaanı içinde alışveriş yapmak için çeşitli dükkanlar, kent hakkında bilgi almak için turizm ofisi, restoran ve kafe bulunur. Askeri havaalanına sivil tesisler eklenerek 2008 yılında açılan Amasya Havaalanı'na, Merzifon’a uçakla gitmek isteyenler için birçok uçak inmektedir.
 
Merzifon’a Nasıl Gidilir?
Haftanın her günü Amasya Merzifon uçak bileti bulunabilir. İstanbul'dan yapılan bu karşılıklı seferler Türk Hava Yolları tarafından düzenlenir. THY'nin Amasya uçak seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan aktarmasız olarak yapılır. Pegasus Havayolları'ndan da haftanın belirli günleri İstanbul Amasya uçak bileti bulunabilir. Pegasus Havayolları'nın Amasya seferleri ise Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan yapılmaktadır. İstanbul dışındaki kentlerden Amasya Merzifon uçak biletleri aktarmalı olarak satın alınabilir. Amasya uçak bileti satış noktaları İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlar hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir.
 
Tercihinize göre Business Class, ekonomi ya da promosyonlu olarak istediğiniz Amasya uçak bileti sınıfını seçebilir, Amasya uçak bileti satış noktaları aracılığıyla rezervasyon ya da satın alma işlemlerini yapabilirsiniz. Erken tarihlerde almanız durumunda Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları kampanyalı ve promosyon uçak biletleri ile oldukça cazip olacaktır.
 
Yurt dışından aktarmasız Amasya Merzifon uçak bileti bulmak mümkün değildir. İstanbul aktarmalı olarak pek çok Amasya uçak bileti ya da Amasya'dan yurt dışına uçuş bulunabilir. Amasya'ya yurt dışından yapılacak aktarmalı uçak seferlerinin bekleme süresi, aktarma saati gibi bilgilerin doğru biçimde alınması tavsiye edilir. Bazen Hac dönemi yoğunluğu nedeniyle fazladan uçak seferleri yapılmaktadır. Amasya Havaalanı ayrıca Cidde uçuşu ile Hac trafiğinin bir bölümünü üstlenmiştir.
 
Amasya Merzifon’da Şehir İçi Ulaşım
Amasya Havaalanı'ndan Merzifon kent merkezine taksi ile hem hızlı, hem ekonomik olarak ulaşılabilir. Sadece 6 kilometre uzakta olan Merzifon kent merkezine taksiye 25 TL ödeyerek ulaşmanız mümkündür. Diğer ilçe merkezleri ya da Amasya merkez için taksi hızlı ve konforlu bir seçenek olabilir.
 
Merzifon'da bulunan Amasya Havalimanı’nın Amasya'ya uzaklığı 60 kilometredir ve Dedem Tur otobüsleriyle 10 TL karşılığında ödeyerek ulaşılabilir. Amasya kent merkezinden havaalanına ulaşım 40 - 45 dakika kadar sürer. Yaklaşık iki saat süren Erbaa ilçe merkezine ulaşım içinse Hüseyin Çetiner Tur Otobüsleri kullanılabilir. 

 

Amasya Merzifon Havalimanı & Merzifon Hava Durumu

booked.net