• Oslo Hakkında Genel Bilgiler

    Oslo, Norveç’in başkentidir. III. Harald tarafından 1049 yılında kurulmuş bir liman kenti olan Oslo, gelişen ekonomisiyle dünyanın en pahalı şehirleri arasındadır. Kent, tarih boyunca birçok yangın ile büyük zararlar görmüş olsa da her seferinde toparlanmayı başarmıştır. 14. büyük yangın sonrasında dönemin Danimarka ve Norveç kralı Christian IV. 1624’te şehre Christiania adını vermiş ve şehrin yeniden kurulmasını emretmiş; daha sonrasında da Oslo, sürekli olarak yükseliş göstermiştir.
     
    Kentte çok sayıda göçmenin yaşaması sebebiyle, Oslo’nun kültürel dokusunda birbirinden farklı etnik kökenler iç içedir. Kuzey bölgesinde bulunmasına rağmen nemli ve ılık olan iklimi ile şaşırtır. Şehri en güzel haliyle görmek istiyorsanız, uzun gündüzlerin yaşandığı “Beyaz Geceler” olarak adlandırılan haziran, temmuz, ağustos dönemleri; Oslo uçak biletinizi almak için ideal zaman olabilir.
     
    Kentte nereler gezilir, havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ve Oslo uçak biletinizi ayırtmadan önce merak edeceğiniz tüm diğer bilgiler bu kısa şehir rehberinde.

Oslo'da Gezilecek Yerler

Oksijen dolu bu güzel coğrafyada keşif yapmak; şahane manzaralara, tablo gibi sokaklara, eşsiz mimari eserlere tanık olmak, yaşam standartları oldukça yüksek bir şehri ziyaret etmek istiyorsanız Oslo uçak biletinizi hemen ayırtabilirsiniz demektir!
 
Vigeland Heykel Parkı
Oslo’ya kadar gitmişken dünyanın en büyük parkı olan Vigeland Sculpture Park ile tanışmadan olmaz. Yemyeşil alanı ile doğaya ve huzura doyarken, heykel sanatının 200 muhteşem örneği karşısında büyülenebilirsiniz. 
 
Oslo Opera Binası
Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Oslo Opera Binası’na mutlaka uğramalısınız. İskandinav ülkelerinin en modern yapısı olarak anılan bu binada ayrıca birçok konser salonu mevcut olduğu gibi, içerisinde farklı sanatsal çalışmalar da sergileniyor.
 
Karl Johans Caddesi
Gittiğiniz şehirlerden kendinize ve sevdiklerinize küçük hediyeler almayı seviyorsanız en önemli alışveriş bölgesi olan Karl Johans Caddesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 
 
Viking Gemi Müzesi
Tarihi bir liman kenti olan Oslo’dan Viking Gemi Müzesi’ni gezmeden ayrılmak olmaz. Birçok arkeolojik obje ile Viking Çağı hakkında önemli bilgiler veren bu müze sayesinde zamanda tatlı bir yolculuk yapabilirsiniz.
Gezilmesi gereken diğer bölgeler arasında ise TusenFryd Eğlence Parkı, Oslo Katedrali, Easter Adası, Fiyort Adaları (Oslofjorden), Kon-Tiki Müzesi bulunmaktadır.

Oslo'ya Nasıl Gidilir? Oslo'da Ulaşım Nasıldır?

Oslo’nun en büyük havalimanı olan Oslo Gardemoen’e Türkiye’den ve dünyanın birçok havalimanından haftanın her günü aktarmalı ya da direkt Oslo uçak bileti bulabilirsiniz. Aynı zamanda Stockholm’dan tren yolculuğu yaparak, Danimarka ya da Almanya’dan feribot yolculuğu yaparak da Oslo’ya ulaşmanız mümkün olsa da, bu alternatifler uçak yolculuğuna kıyasla hem zamanınızdan hem de tatil bütçenizden çalabilir.
 
Oslo’ya varan İzmir, Antalya, İstanbul, Adana, Bodrum, Trabzon, Gaziantep, Ankara çıkışlı birçok uçak seferi de bulunmaktadır. Oslo uçak biletinizi alırken Türkiye’nin diğer illerinden kalkan uçak seferlerini de inceleyerek, aktarmalı uçuşları araştırarak biletlerinizi daha uygun fırsatlarla alma şansı bulabilirsiniz.
 
Oslo uçak biletinizi alırken; Türk Hava Yolları, Pegasus ve Norwegian firmalarını; aktarmalı Oslo uçak seferleri içinse Condor, AirFrance, Lufthansa, Sun Express, KLM, Swiss firmalarını tercih edebilirsiniz. 
Dünyanın farklı şehirlerini peş peşe keşfeden biriyseniz yurt dışındaki birçok şehirden de Oslo’ya kolay bir şekilde uçakla gidebilirsiniz. En ucuz Oslo uçak biletleri genellikle Paris çıkışlı olmakla birlikte Barselona, Roma, Dubai, New York, Amsterdam ve Londra’dan Oslo’ya rahatlıkla gidebilmek mümkündür.
 
Oslo’da Şehir İçi Ulaşım
Ekonomik bir tercih yapmak istiyorsanız NSB trenleri ile yaklaşık 25 dakikada merkeze ulaşmanız mümkündür. Diğer bir alternatif ise Flybussen otobüsleridir. Bu otobüsler ile şehir merkezinin birkaç farklı noktasına pratik ve konforlu bir şekilde ulaşmanız mümkündür.
En hızlı, aynı zamanda en pahalı alternatif ise Flytoget ekspres trenidir. Bu tren sayesinde şehir merkezine yaklaşık 19 dakikada varmanız mümkündür. Bunların yanı sıra taksi tutma ya da araba kiralama seçenekleri de mevcuttur. 
 
Gardermoen Havalimanı’na ulaşım için otobüs, taksi, tren ve araç kiralama gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Tren ile yaklaşık 20 dakikada havaalanına varmanız mümkündür. Taksi ve araç kiralama daha yüksek bir maliyete sahip olsa da, bu araçlarla ulaşım son derece kolaydır. Otobüs ile şehrin çoğu noktasından normal ve ekspres seçenekleri ile rahat bir ulaşım mümkündür.
 
Geri dönüş yolculuğunuz içinse Moss Rygge Havalimanı’na ulaşım için otobüs, taksi, tren, araç kiralama seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Tren ile yaklaşık 30 dakikada havaalanına ulaşabilir, otobüs ile rahat ve ekonomik bir tercih yapabilirsiniz.
 
Oslo, size uçaktan iner inmez sunacağı birçok toplu taşıma alternatifi ile ulaşım açısından son derece rahat olan şehirlerden biridir. Toplu taşıma kullanacaklar için tek kullanımlık, günlük ya da haftalık bilet seçenekleri mevcuttur. Şehirde metro, otobüs, tramvay, tren, feribot, taksi, araç kiralama gibi her bütçeye ve zevke göre ulaşım sağlanmaktadır. Aynı zamanda halkın büyük bir kısmı bisiklet ile ulaşımı da tercih etmektedir. Oslo’daki toplu taşıma sistemine “Ruter” adı verilir. Ulaşım yollarını kullanmadan önce Ruter’den bilet almanız gerekir. 4-15 yaş arası çocuklar ve 20 yaşına basmamış gençler indirimlerden faydalanabilir.

 

Oslo Havalimanı & Oslo Hava Durumu

booked.net