• Riga Uçak Bileti

    Riga uçak bileti alarak bu şehir için seyahat planınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Letonya ekonomisinin kalbi, eşi benzeri olmayan muhteşem mimari yapıları, turizmin cenneti, eğitim ve bilim merkezi olan Riga’yı keşfetmeniz için birçok nedenden yazımızda bahsediyor olacağız.
    Türkiye'den Riga’ya direkt uçuş seferleri Türk Hava Yolları ile haftanın her günü karşılıklı olarak yapılıyor. Riga’ya direkt olarak sadece İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Riga arası direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat sürüyor. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Riga uçak bileti için arama yaparak uçuş sürenizi kolayca hesaplayabilirsiniz. En ucuz Riga uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak size en uygun Riga uçak biletinizi alabilirsiniz. 

Riga’da Gezilecek Yerler

Doğası, tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleri ile Riga’da görülecek ve gezilecek yerler oldukça fazladır. Daugava Nehri kıyısında konumlanmış, mimarisi ile hayranlık uyandıran katedralleri ile Riga Kalesi günümüzde başbakanlık sarayı olarak kullanılıyor. Ortaçağ’dan kalan oldukça ilginç mimarisi ile House of Blackheads ve Riga’nın sembolü haline gelen Özgürlük Anıtı şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasında. Riga’nın hakkında tarihi bilgiler öğrenebileceğiniz çok sayıda müze de şehirde yer alıyor. Avrupa’nın en eski müzelerinden biri sayılan Tarih ve Denizcilik Müzesi’ni gezerek başlayabilirsiniz. Ayrıca Ulusal Sanat ve Ulusal Tarih ve Mimarlık müzeleri de ilginizi çekebilir. Dome Katedrali’nin bulunduğu ünlü Dome Meydanı, Riga’nın şehir merkezinde bulunuyor. Bu bölge renkli objelerle dekore edilmiş evleri ile oldukça keyifli bir yer.
 
Buraya kadar gelmişken biraz da Riga sokaklarında kaybolmak gerek. Riga’nın en popüler caddeleri Alberta ve Elizabetes’ten başlayabilirsiniz. Bu cadde üzerinde ülkenin kendine özgü kafeleri bulunuyor. Art Nouveau’nun en etkileyici örneklerini gözlemleyebileceğiniz Alberta Sokağı’na hayran kalmamak elde değil. Her biri kendine has özelliği olan yapılar arasında yürürken, şehrin ruhunu derinden hissedeceksiniz. Biraz daha sokaklarda kaybolmak için Dzirnavu ve Antonijas sokaklarında ilerleyebilirsiniz. 

Riga’da Yaşam

Letonya’nın başkenti Riga, aynı zamanda Baltık devletlerindeki en büyük olarak öne çıkıyor. Şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve 2014 yılında Avrupa Kültür Başkent’i seçildi. Riga, ziyaretçilerine tiyatro, opera, bale ve sergi gibi pek çok kültürel etkinlik sunuyor ve kültür şehri özelliği ile öne çıkıyor. Riga, bir liman şehri olması sebebiyle mutfağında ağırlıklı olarak deniz ürünleri yer alıyor. Biesu Zupa adındaki soğuk pancar çorbası Riga mutfağında mutlaka tatmanız gereken bir lezzet. Gece hayatı da Riga’da oldukça renkli geçiyor. Tarihi bölgesinde yer alan bar ve kulüpleri ile farklı eğlence alternatifleri sunuyor. Her yıl farklı alanlarda düzenlenen festivaller ile dünyanın birçok yerinden ziyaretçi ağırlayan Riga’nın en popüler festivalleri; Riga Opera Festivali, Riga Müzik Festivali ve Riga Salsa Festivali.
 
Riga karasal iklimin etkisi altındadır. Bu yüzden bahar mevsimi çok kısa, kış mevsimi ise oldukça uzun geçer. Riga’nın en soğuk zamanı Ocak ve Şubat aylarıdır. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı ortalama 18 derecelerde seyreder. Riga uçak biletinizi alırken seyahatinizi yaz aylarına denk getirirseniz şehri gezmek için en iyi dönemi yakalamış olursunuz. 

Riga International Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Riga International Havalimanı’ndan Nasıl Gidilir?

Riga International Havalimanı (RIX), Riga şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havaalanından şehir merkezine otobüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otobüsler şehir merkezine oldukça sık sefer yapıyor ve 22, 222, 241 numaralı otobüsler ile yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Ayrıca havalimanı çıkışında bekleyen taksileri de diğer bir alternatif ulaşım yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Şehir merkezinden Riga International Havalimanı’na ulaşmak için yine aynı yöntemle size en uygun şekilde ulaşabilirsiniz.

Riga’da Şehir İçi Ulaşım

Riga gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Şehir içi ulaşımda otobüs, troleybüs ve tramvay gibi ulaşım yöntemleri kullanılır. Ulaşım biletlerini istasyonlardan ve marketlerden alabiliyorsunuz. Eğer sürücüden bilet alırsanız biraz daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor. Eski şehir bölgesini gezerken toplu ulaşıma ihtiyaç duymayacağınız için dilerseniz kısa mesafeler için bisiklet de kiralayabilirsiniz. Riga gezinizi planladıktan sonra seyahat tarihiniz seçip, Riga uçak bileti için seyahatim.com ile listeleyebilirsiniz.

 

Riga Havalimanı & Riga Hava Durumu

booked.net