• Trabzon Hakkında Genel Bilgiler

    Trabzon, Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer alan ve her daim parlayan yemyeşil bir mücevher. Karadeniz Bölgesi'nin Samsun 'dan sonra 2. büyük kenti olan Trabzon, Sümela Manastırı’ndan Uzungöl’e, Maçka’dan Ayasofya Kilisesi’ne dek, 4000 yıllık tarihi geçmişiyle doğa ile tarihin iç içe geçtiği, Türkiye’nin en değerli yerleşimlerinden biri. 

    Eşsiz doğal güzellikleri ile her köşesinde ayrı bir mucize barındıran Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin olduğu kadar Türkiye’nin de incisi. Tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu bu kentin, yerel lezzetleri ve kendine has kültürü ise eşsiz. Bu güzel şehri keşfetmek için Trabzon uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon bir yandan da Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan, Fatih Sultan Mehmet’in Fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in Valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 defa ziyaret ettiği bir şehir. 

Trabzon gezilecek yerler denildiğinde Maçka ilçesinde bulunan ve ünü Türkiye sınırlarını aşan Sümela Manastırı akla geliyor. Dik bir vadide oldukça yüksek bir konumda inşa edilen manastır Hristiyanlar için kutsal bir mekân. Trabzon şehir merkezinde müze olarak ziyaret edilebilen Ayasofya Kilisesi, Yenicuma Camii, Ortahiasar Camii, Kızlar Manastırı, Santa Maria Kilisesi kentte görülebilecek kutsal mekanlardan.

Kentin en köklü müzesi unvanını taşıyan Trabzon Müzesi, Cevdet Sunay Müzesi ve Atatürk Villası da ziyaret edilebilecek diğer müzeler. Doğal güzellikleri ile dünyayı kendine hayran bırakan Trabzon’da ladin ağaçlarıyla çevrili Uzungöl, Sera Gölü, Balıklı Göl ve Çakır Gölü doğa tutkunlarını ağırlıyor. Kemeraltı Çarşısı geleneksel ürünlerin ve yerel kültürün izlerini taşıyan bir yapıda.

Trabzon onu böylesine özel yapan değerlerini modern şehir yaşamıyla birleştirmiş, üniversitelerinden, tiyatrolarına, eğlenceli gece hayatından renkli alışveriş merkezlerine dek farklı zevklere hitap eden bir büyük şehir. 

Hareketli bir yaşam kültürüne sahip olan şehirde yıl boyunca düzenlenen etkinlik, festival ve şenlikler binlerce konuk ağırlıyor. Hıdırellez Bahar Bayramı, Mayıs Yedisi Yürüyüşü, Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği, Sultan Murat Şehitleri Anma Günü, Harmantepe Şehitleri Anma Günü, Deniz Eğlenceleri, Soğuksu Şenlikleri , Hamsiköy ve Civar Köy. Sütlaç Festivali, Tonya Zere Yayla Şenliği, Demirkapı Soğuksu Şenlikleri, Hırsafa Karadağ Şenlikleri kentte en çok bilinen etkinliklerden.  

Karadeniz kültürünün yansıması olan Trabzon mutfağında hamsi başrolde. Akçaabat köftesi, karalahana çorbası, fasulye, turşu, pide, mısır, Trabzon ekmeği, Hamsiköy sütlacı, Sürmene pidesi yerel tatlardan. 

Trabzon'a Nasıl Gidilir

Trabzon şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na ulaşım oldukça kolay, zira Trabzon Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı yalnızca 6 km. Denize paralel konumuyla eşsiz bir manzaraya sahip Trabzon Havalimanı’ndan ülkemizin pek çok kentine her gün direkt uçak seferleri düzenleniyor. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanları ile Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Kocaeli'ne düzenli uçuş seferleri bulunuyor. Trabzon Havalimanı uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve en ucuz bileti güvenle satın alın.

Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ otobüslerinin yanında minibüs, otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Trabzon Havalimanından şehir merkezine veya otogara gitmek isterseniz havalimanının önünden Meydan yönüne giden minibüslere binerek, Sürmene ve otogara da ulaşabilirsiniz. 

Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine hareket eden HAVAŞ otobüsleri, Tanjant Yolu, Tanjant Erdoğdu Kavşağı, Yavuz Sultan Selim Bulvarı, Uzunkum ve Beşirli güzergâhını izleyerek yaklaşık 30 dakikada merkezde oluyor. Trabzon Havalimanına inen tüm uçuşlar için servis düzenleyen HAVAŞ’ın Trabzon’un yanı sıra Hopa, Arhavi, Ardeşen, Rize, Çayeli, Of, Giresun ve birçok yere servisi bulunuyor.

Rize yönüne hareket eden HAVAŞ servisleri Of, İyidere, Derepazarı, Rize, Çayeli, Pazar ve Ardeşen güzergahını izlerken, Giresun yönüne giden araçlar Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Beşidüzü, Eynesil, Çavuşlu, Görele, Tirebolu, Espiye, Keşap, Giresun ve Bulancak güzergahından gidiyor. Hopa’ya 3.5 saat, Ardeşen’e 2.5 saat​ ve Rize’ye 1.5 ve Giresun’a da yaklaşık 3 saat süren yolculuk ücreti, bindiğiniz durağa göre 16-25 TL arasında değişiyor. Hopa, Rize ve Giresun otobüs hareket saatlerini öğrenmek için HAVAŞ’ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon Havalimanından merkeze Çimenli ve Yomra otobüsleri ile de ulaşım mümkün.  Havalimanı, Trabzon kent merkezine oldukça yakın olduğundan taksiye de binebilir, araç kiralamak isterseniz de havalimanında şubesi bulunan pek çok firmadan birini tercih edebilirsiniz.

Trabzon şehir merkezinden Trabzon Havalimanına hareket eden HAVAŞ otobüsleri, Beşirli Uzunkum Otel, Orhan Petrol Ofisi önünden hareket ediyor. Beşirli, Uzunkum, Yavuz Selim Bulvarı, Tanjant Erdoğdu Kavşağı, Tanjant Yolu, Trabzon Havalimanı güzergahını izleyen otobüsler, Beşirli Uzunkum Otel, Orhan Petrol Ofisi Önü, Yavuz Selim Bulvarı Migros Önü, Tanjant Yolu (Trabzon dersane Karşısı), Kiler Market önünden yolcu alıyor. Trabzon şehir merkezinden, havalimanına 10 dakikada bir hareket eden minibüsleri de kullanabilirsiniz.

Hopa merkezden Trabzon Havalimanı’na hareket eden HAVAŞ otobüsleri Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli, Rize, Derepazarı, İyidere, Of ve Trabzon Havalimanı güzergahını izliyor. Hopa’dan yaklaşık 3.5 saat sürüyor.

Giresun şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na hareket eden HAVAŞ otobüsleri ise, Giresun, Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele, Çavuşlu, Eynesil, Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Akçaabat ve Trabzon Havalimanı güzergahını izliyor. Giresun’dan yolculuk 3 saat sürüyor. Hopa ve Giresun otobüs hareket saatlerini öğrenmek için HAVAŞ’ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz yaylaları, en güzel şehir manzarasıyla kalesi, eli açık denizin sunduğu enfes hamsileri, parmaklarınızı yediren mıhlaması, enerjisiyle gençleştiren horonu, kemençesi ve şahsına münhasır insanlarıyla Trabzon, herkesin mutlaka gidip görmesi, ziyaret etmesi gereken bir destinasyon. Trabzon uçak bileti için fırsatları değerlendirip bir Karadeniz seyahati planlayın.

 

Trabzon Havalimanı & Trabzon Hava Durumu

booked.net