• Zürih Hakkında Genel Bilgiler

  Zürih, 2 milyon nüfusuyla İsviçre’nin en büyük şehridir. Ortasında bulunan doğal bir göl ve etrafını çevreleyen ormanlarla Zürih, kültürel mirasının ve tarihi dokusunun yanında ayrıca doğa harikası bir kenttir.
   
  Şehir merkezindeki son derece estetik Zürih Gölü, şehre kimliğini kazandıran önemli oluşumlardan biridir. İsviçre’nin resmi başkenti Bern olsa da, ülkenin kültürel ve ekonomik başkenti Zürih olarak kabul edilmektedir. 
   
  Zürih’in günümümüzde oldukça kozmopolit bir yapısı vardır. Şehirde çok sayıda Alman, İtalyan ve Portekizli ikamet etmektedir. 10 yıl boyunca şehirde ikamet edenlere vatandaşlık verildiği için, şehirde yaşayanların azımsanamayacak bir kısmı İsviçre kökenli değildir.
   
  Refah seviyesi oldukça yüksek olan İsviçre’nin önemli merkezi Zürih’te, birçok medeniyetten ve milletten eserlerini ve canlı bir kültürel mirasın izlerini görmek mümkündür. Bu nedenle şehir, hem göçmenler hem de turistler için oldukça ilgi çekici ve tercih edilen bir lokasyondur. Siz de bu turistlerin arasına katılmayı düşlüyorsanız hayalleriniz size bir Zürih uçak bileti kadar yakın.

Zürih'te Gezilecek Yerler

Zürih, özel tarihi dokusu ve doğal güzelliğiyle, turistler için dolaşabilecekleri birçok güzel mekan ve deneyimleyebilecekleri birçok farklı macera sunmaktadır. Nasıl bir macera ararsanız arayın, bu güzel şehrin size sunduklarından sonra aldığınız Zürih uçak biletlerinden asla pişman olmayacaksınız.
 
Uçaktan iner inmez sizi kendine aşık edecek Zürih’te gezilebilecek birçok farklı tarihi, kültürel ve turistik nokta bulunmaktadır. Şehirde yer alan, farklı tarihi geçmişleriyle öne çıkan kiliseler, sayısız klasik ve güncel sanat eserine ev sahipliği yapan uygun fiyatlı ve bilgilendirici müzeler, ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz sevimli hayvanat bahçeleri görülmeye değerdir.
 
Özellikle ziyaret etmeniz gereken turistik noktaların başında, 8. yüzyılda inşa edilmiş Zürih Katedrali öne çıkmaktadır.   Mimariden çok, güzel sanatlardan hoşlananlar için ise Zürih Katedrali ve diğer sayısız güzel yapının dışında ayrıca Monet, Renoi gibi ünlü ressamlardan seçkilerin yer aldığı müzeler ve sergi salonları da keyifli vakit geçirebileceğiniz fırsatlar sunmakta. Örneğin ünlü Museum Langmatt, sanata dair bir müze gezmek isteyenler için harika seçeneklerden biri. Sanat değil de farklı konularla ilgileniyorsanız ilginizi çekecek birçok başka müze de Zürih’te sizi bekliyor. Ju Air’in JU 52 adlı iki uçağının da yer aldığı havacılık müzesi Flieger Museum’da önceden rezervasyonla uçuş denemesi de yapmanız mümkün olabilmektedir. 
 
Ayrıca 800 yıllık Kyburg Kalesi Müzesi, müzeye çevrilmiş bir kale gibidir. Yüzyıllar öncesinden kalma mahkeme salonları, kilerler, tavan arası gibi alanları görebileceğiniz bir mekan olarak Kyburg Kalesi, tarih meraklıları kadar şehrin mimarisini keşfetmek isteyenleri de kendine çekiyor. 
Doğayla içiçe vakit geçirmek isterseniz, pek çok bitki türünü barındıran Zürih Botanik Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinden tramvayla bu nadide bahçeye ulaşmanız mümkün. Ayrıca doğanın içinde sakinlik arayan turistlerdenseniz, Sihl Nehri kıyılarında mutlaka dolaşmalısınız.
 
Daha fazla bilgi için Zürih'te Gezilecek Yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Tüm bu turistik noktaları görmek için tek yapmanız gereken Zürih uçak biletinizi almak. Konforlu bir uçak seyahatiyle kendinizi Zürih’te bulacak ve hayallerinizin tatilini deneyimleyeceksiniz.

Zürih'e Nasıl Gidilir? Zürih'te Ulaşım Nasıldır?

İstanbul dahil olmak üzere birçok ilden Zürih’e direkt olarak uçak seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan Zürih’e uçakla gitmek yaklaşık 3 saat sürmektedir. Zürih için uygun fiyatlı uçak bileti arayışınız varsa, biletlerinizi ne kadar önceden alırsanız o kadar ucuz olacağını hatırlatmak isteriz. 
 
Zürih Havaalanı, şehre yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır ve içinde bir tren istasyonu bulunmaktadır. Saat başı trenler havaalanı ve şehir merkezi arasında yolcu taşımakta ve bu yol yaklaşık 15 sürmektedir. Aynı güzergahta özel otomobil veya taksiyle yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Zürih uçak biletinizi alırken bu yolculuk sürelerini de hesaba katmanızı öneriyoruz.
 
Zurich Airport, İsviçre’nin en büyük ve işlek havaalanı konumundadır. Zürih uçak bileti ararken ayrıca Basel Havaalanı da bir başka alternatif olabilir. Basel Havaalanı’na uçak bileti alarak, oradan Zürih şehir merkezine 1 saatlik tren yolculuğuyla ulaşmanız size daha uygun fiyatlı bilet fırsatları sunabilir.
 
Zürih’te Şehir İçi Ulaşım
Uçaktan indikten sonraysa şehirde seyahat etmek çok kolay ve güvenlidir. Zürih’te toplu taşıma Zürih Ulaşım Otoritesi (VBZ) ve Büyük Zürih Ulaşım Sistemi (ZVV) tarafından yönetilmektedir.  Tren (oradaki adıyla “S-bahn”), tramvay ve otobüs ağı geç saatlere kadar çalışmaktadır. Biletler, araçlara binmeden önce alınıp, otobüs şoförüne onaylatılmaktadır. Bu araçlarda, zaman zaman, trenlerde olduğu gibi bilet kontrolü yapmaktadır.
 
Taksi de başka bir ulaşım alternatifi olabilir, ancak taksileri ya da duraktan ya da telefonla çağırmak gerekmektedir, yolda durdurma mümkün olmamaktadır.
 
Tren yolu ise, çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi, en güvenilir ve en pratik yollardan birisidir. Saat başı aralıklarla civar illere de tren bulmak mümkündür. Güncel olarak güzergah ve fiyat bilgisi için İsviçre Federal Demiryolları (Swiss Federal Railways) resmi web sitesi incelenebilir.
Şehirdeki gölün her iki yakası arasında ayrıca vapurla ulaşım sağlanmaktadır. Arabalı vapur seçeneği de mevcuttur. Bir başka ulaşım yolu olarak bisikletler, Zürih Ana İstasyon’dan alınarak ücretsiz olarak kiralanabilmektedir.

 

Zürih Havalimanı & Zürih Hava Durumu

booked.net